11.07.2013.
Na jednome mjestu građani mogu dobiti informaciju o ulozi i važnosti udruga u društvu te načinu njihova osnivanja i poslovanja, ali i podatke o broju registriranih udruga po županijama i djelatnostima, financiranju udruga iz javnih izvora te općenito o financijskom poslovanju udruga.
Izdvojeni dijelovi iz letka Udruge u Republici Hrvatskoj
Udruga je svaki oblik slobodnog i dobrovoljnog udruživanja više fizičkih odnosno pravnih osoba koje se radi zaštite svojih probitaka ili zauzimanja za opće interese, a bez namjere stjecanja dobiti, podvrgavaju pravilima koja uređuju ustroj i djelovanje tog oblika udruživanja. Udruge kao najbrojnije organizacije civilnoga društva imaju višestruku ulogu u svakom društvu. One ravnopravno sudjeluju u izgradnji demokratskog, otvorenog, uključivog, bogatog i socijalno pravednog, održivog te ekološki osviještenog društva, one su korektiv vlasti te veza između građana i javnog sektora. Objedinjujući načela neprofitnosti, samoorganiziranosti i transparentnosti te priznavanja volonterskog rada, ali i poduzetništva, udruge potiču građane, privatni i javni sektor (prije svega državu) na suradnju u provedbi inicijativa od interesa za opće dobro.
Osnivanje i djelovanje udruga u Republici Hrvatskoj uređeno je Zakonom o udrugama.
Žele li imati pravnu osobnost, udruge se upisuju u Registar udruga Republike Hrvatske koji vode uredi državne uprave u jedinicama područne (regionalne) samouprave i Gradski ured za opću upravu Grada Zagreba kojima se, ovisno o sjedištu udruge, podnosi zahtjev za upis u Registar. U svibnju 2013. u Registru udruga bilo je više od 49.000 udruga. U Registar udruga upisano je 3.515 udruga (7,59%) iz tehničke kulture (podaci od 22. svibnja 2013.).
Registrirane udruge moraju se upisati i u Registar neprofitnih organizacija, koji je ustrojen 2009. godine i vodi ga Ministarstvo financija. U svibnju 2013. u Registru neprofitnih organizacija bilo je 21.318 udruga.
Financijski izvještaji pokazuju da sve udruge godišnje ostvaruju više od 4,5 milijardi kuna prihoda (članarine, javne i privatne donacije, pružanje usluga, itd.) te iz godine u godinu postaju sve poželjnija karijerna opcija za mlade i stručne ljude. Na natječajima iz fondova EU udruge su dosad iskoristile sva raspoloživa sredstva i uspješno provele preko 550 projekata, ukupne vrijednosti skoro 70 milijuna eura.
Kako se udruge financiraju?
Ostvarenje ciljeva utvrđenih statutom udruga financira prihodima iz članarina, dobrovoljnih priloga, donacija i darova, obavljanjem prihodovnih djelatnosti i prihodima od imovine.
Za postizanje ciljeva od općeg dobra udruga se može financirati i iz javnih izvora - dotacija iz državnog proračuna i proračuna županija, gradova i općina, kao i iz fondova Europske unije.
Zastoje potrebno neke udruge financirati iz javnih izvora?
Zato što pružaju usluge koje država ili lokalna zajednica nisu razvijale i to najčešće uz manje troškove, jednaku kvalitetu, uključivanje volontera i/ili zapošljavanje stručnjaka te doprinos razvoju društvenog kapitala.
Kako udruga može dobiti sredstva iz javnih izvora?
Sredstva iz javnih izvora udruga može dobiti prijavom na javne pozive i natječaje za financiranje općekorisnih programa i projekata udruga iz državnog ili lokalnih proračuna ili fondova Europske unije, prijavom na javne pozive i natječaje za institucionalnu podršku radu udruga, kao i obavljanjem djelatnosti koje su posebnim zakonima definirane kao javne potrebe u određenom području (sportu, kulturi, tehničkoj kulturi, humanitarnom djelovanju i si.).
Jesu li udruge dužne voditi poslovne knjige i predavati financijske izvještaje?
Udruge svoje financijsko poslovanje vode sukladno propisima o računovodstvu neprofitnih organizacija, a financijske izvještaje obvezne su predavati one čiji su prihodi ili imovina posljednje tri godine bili jednaki ili veći od 100 tisuća kuna, a novoosnovane udruge najmanje prve tri godine svoga djelovanja. U svibnju 2013. u Registru neprofitnih organizacija bilo je 12.300 udruga koje su obveznice predaje financijskih izvještaja.
Letak i infografiku preuzmite ovdje.