67. natjecanje mladih tehničara Republike Hrvatske (šk. god. 2024./2025.)

67. natjecanje mladih tehničara Republike Hrvatske održat će se od 10. do 13. veljače 2025. na školskoj/klupskoj razini,  2. travnja 2025. na županijskoj razini, a od 26. do 29. svibnja 2025. na državnoj razini.

Posebna pravila 67. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske u školskoj godini 2024./2025.
Državno povjerenstvo 67. natjecanja mladih tehničara
Opća pravila za provedbu natjecanja i smotri učenika osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske u školskoj godini 2023./2024.
Vremenik natjecanja i smotri u školskoj godini 2023./2024.
Upute za rad u aplikaciji natjecanja.azoo.hr

Pravila o zaštiti osobnih podataka prikupljenih u svrhu sudjelovanja na natjecanjima i smotrama 2024./2025. – obrasci
Odluka o donošenju kurikuluma za nastavni predmet Tehničke kulture za osnovne škole u Republici Hrvatskoj (NN, 7/2019.)

Povezane stranice Agencije za odgoj i obrazovanje (AZOO):
Katalog natjecanja i smotri
Upute i obavijesti

Organizatori i suorganizatori 67. natjecanja mladih tehničara (u daljnjem tekstu: Natjecanje ili NMT) su: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, Agencija za odgoj i obrazovanje, Hrvatska zajednica tehničke kulture (HZTK), upravni odjeli županija i Grada Zagreba zaduženi za obrazovanje, osnovne škole, županijske i gradske zajednice tehničke kulture te udruge tehničke kulture. Uz Hrvatski zajednicu tehničke kulture, provedbu Natjecanja u P-kategoriji podržavaju Hrvatski fotosavez, Hrvatski radioamaterski savez i Hrvatski robotički savez.

Provedbu Natjecanja u cjelini koordinira, prati i o njemu brine Državno povjerenstvo.
Predsjednica Državnoga povjerenstva je Jasminka Gerin, dipl. ing., OŠ Braće Bobetko Sisak, mobitel: 098/919-2930, e-pošta: jgerin@azoo.hr.
Sjedište i internetska stranica Državnoga povjerenstva je Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zagreb, e-pošta jasna.malus@hztk.hr, mobitel: 099/4656-770, www.hztk.hr (izbornik: Natjecanja).

Natjecanje se provodi na temelju osnovnoškolskog programa tehničke kulture, programa nastave kroz klubove mladih tehničara, izvannastavnog programa u školi, izvanškolskog programa te programa posebnih tehničkih kompetencija (znanje, vještine, samostalnost i odgovornost) koje se stječu u izvannastavnom i izvanškolskom programu tehničke kulture. Sudionici Natjecanja su učenici osnovnih škola od petog do osmog razreda, članovi klubova mladih tehničara u osnovnim školama, udrugama tehničke kulture (podmladak udruga tehničke kulture) ili srodnim ustanovama.

Učenici će se natjecati u dvanaest područja tehničke kulture unutar H-kategorije (redoviti osnovnoškolski program tehničke kulture i program nastave kroz klubove mladih tehničara, izvannastavni program u školi te izvanškolski program tehničke kulture) i P-kategorije (natjecanje se provodi po programu za posebna područja tehničke kulture). Područja Natjecanja u H-kategoriji su: maketarstvo i modelarstvo (V. razred), graditeljstvo (VI. razred), obrada materijala (VII. razred), strojarske konstrukcije (VII. razred), elektrotehnika (VIII. razred), elektronika (VIII. razred) i robotika (V. do VIII. razred). U P-kategoriji učenici od V. do VIII. razreda pokazat će svoje kompetencije u sljedećim područjima: automatika, fotografija, modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina, radiokomunikacije i robotsko spašavanje žrtve.

Natjecanja u obje kategorije i na svim razinama sadržava tri dijela, ali u različitom trajanju i s različitim razinama složenosti ovisno o razini Natjecanja:
1) pisanu provjeru znanja (obuhvaća sadržaj i ishode kurikuluma predmeta Tehnička kultura razreda koji natjecatelj pohađa) – može donijeti do 40 bodova
2) izradu tehničke tvorevine (praktičnog rada) - može donijeti do 50 bodova
3) predstavljanje tehničke tvorevine - može donijeti do 10 bodova.

Datumi prijave, preuzimanja zadataka, provedbe, izvještavanja, čuvanja materijala s NMT-a te obavijesti Državnom povjerenstvu o odlasku učenika u Vukovar tijekom županijskog NMT-a ili potrebi prevođenja testova i praktičnih zadataka na jezik nacionalne manjine ili ako je natjecatelju potrebna tehnička prilagodba pisane provjere znanja (testova)
- od 31. siječnja do 7. veljače 2025. (petak – petak)prijava učenika na Natjecanje koju provode povjerenici iz matične škole učenika u aplikaciji Agencije za odgoj i obrazovanje. Prijava se provodi na isti način i za učenike koje za Natjecanje priprema mentor iz udruge, ako se učenik pripremao u udruzi ili ako će se školska/klupska razina Natjecanja održati u udruzi.
- 7. veljače 2025. (petak) u 9 sati - odgovorne osobe iz matične škole učenika preuzet će zadatke i druge materijale za provedbu školskog/klupskog Natjecanja putem aplikacije AZOO-a i odmah ih poslati prijavljenim organizatorima Natjecanja u školama i udrugama
- od 10. do 13. veljače 2025. (ponedjeljak - četvrtak) - školska/klupska razina Natjecanja
- odmah nakon održanih školskih/klupskih Natjecanja, a najkasnije 13. veljače 2025. do 24 sata, povjerenstva elektroničkim putem izvještavaju odgovornu osobu iz matične škole učenika za unos rezultata u aplikaciju AZOO-a (bodovi iz sva tri dijela Natjecanja i ukupni bodovi)
- do 19. ožujka 2025. mentor učenika 8. razreda koji će u vrijeme županijskoga Natjecanja biti u posjetu Memorijalnom centru Domovinskoga rata u Vukovaru o potrebi organizacije Natjecanja za tog učenika na području Grada Vukovara ili Vukovarsko-srijemske županije predsjednicu Državnoga povjerenstva treba obavijestiti e-poštom
- 31. ožujka 2025. (ponedjeljak) u 9 sati odgovorne osobe iz škola u kojima se održavaju županijska Natjecanja preuzet će zadatke i druge materijale za provedbu županijskog Natjecanja putem aplikacije AZOO-a
- 2. travnja 2025. (srijeda) - županijska razina Natjecanja
- 2. travnja 2025. do 24 sata – predsjednici županijskih povjerenstava unose rezultate županijskih Natjecanja (bodove iz sva tri dijela Natjecanja i ukupne bodove) u aplikaciju unose AZOO-a
- U slučaju da Državno povjerenstvo ima potrebu revizije rezultata sa županijske razine prilikom utvrđivanja popisa pozvanih učenika na državno Natjecanje, županijska povjerenstva dužna su u roku od 3 dana od primitka zahtjeva dostaviti pisane testove predsjedniku Državnog povjerenstva.
- od 26. do 29. svibnja 2025. (ponedjeljak - četvrtak) - državna razina Natjecanja
- najkasnije 10 radnih dana, prije održavanja određene razine Natjecanja mentor natjecatelja u slučaju potrebe prevođenja testova i praktičnih zadataka na jezik nacionalne manjine ili ako je natjecatelju potrebna tehnička prilagodba pisane provjere znanja dostavlja zahtjev za prijevod dokumentacije za Natjecanje ili za tehničku prilagodbu testa upute na dvije e-adrese: jgerin@azoo.hr; ivana.ivancic-medved@azoo.hr.
- do 30. kolovoza 2025. školska/klupska povjerenstva dužna su čuvati svu dokumentaciju sa školske/klupske razine Natjecanja uključujući privole roditelja ili skrbnika za javnu objavu fotografija, snimka i radova učenika na mrežnim stranicama organizatora Natjecanja na svim razinama, a do istog datuma Županijska povjerenstva dužna su čuvati svu dokumentaciju sa županijske razine Natjecanja (originalne pisane testove učenika, potpisane liste vrednovanja koje popunjavaju ocjenjivačka povjerenstva, tablicu rezultata koja sadrži popis učenika prema redoslijedu uspješnosti).

Popis pribora, materijala i alata za sve razine NMT-a na stranici Državnog povjerenstva
- do 7. siječnja 2025. objava popisa pribora, materijala i alata ovdje za školsku/klupsku razinu
- do 24. veljače 2025. objava popisa pribora, materijala i alata ovdje za županijsku razinu
- do 23. travnja 2025. – objava popisa pribora, materijala i alata ovdje za državnu razinu

Važne napomene
Mentor učenika dužan je upoznati zainteresirane učenike s Posebnim pravilima 67. natjecanja mladih tehničara i Vremenikom natjecanja Agencije za odgoji obrazovanje kako bi učenici mogli odabrati na kojim će natjecanjima sudjelovati te da bi izbjegli moguća preklapanja.

Na svim razinama Natjecanja očekuje se pristojno ponašanje natjecatelja, mentora i članova povjerenstava prema svim sudionicima i domaćinima Natjecanja, što podrazumijeva pristojno ophođenje, izbjegavanje napada i sukoba te izbjegavanje vršenja pritiska na predsjednicu Državnog povjerenstva i vođu puta da se s državne razine Natjecanja krene ranije kući.

Natjecatelji su se dužni pridržavati svih mjera zaštite na radu. Za vrijeme Natjecanja natjecatelji ne mogu upotrebljavati pribor, alat i materijal drugih natjecatelja. Pribor za pisanu provjeru znanja koji natjecatelj priprema i donosi na sve razine Natjecanja je: dva trokuta, šestar, tvrda i meka olovka, gumica, plava kemijska olovka i šiljilo. Pisani zadaci se moraju rješavati plavom kemijskom olovkom ili nalivperom s plavom tintom. Uporaba obične olovke dopuštena je isključivo pri crtanju tehničkog crteža. Nisu dozvoljeni ispravci odgovora tintom ili korektorom, a ispravljeni odgovori se ne vrednuju. Natjecatelji ne smiju kod sebe (na sebi, ispod, u svojoj odjeći i slično) imati predmete koji na bilo koji način mogu dovesti u sumnju pravilno provođenje Natjecanja.

Za vrijeme Natjecanja mentori se ne smiju nalaziti u prostoru za natjecatelje niti na bilo koji način ometati provedbu i tijek Natjecanja.
Učitelj ili nastavnik ne može biti član ocjenjivačkog povjerenstva određenog područja Natjecanja ako je mentor učenika u istom području Natjecanja.

Nakon završenog županijskog Natjecanja na mrežnim stranicama škole domaćina potrebno je objaviti rezultate Natjecanja.

Pravo sudjelovanja na državnom natjecanju ostvario je učenik koji se natjecao na županijskom natjecanju na kojem je sudjelovalo najmanje troje učenika u području u kojom se natječe. Na državnu razinu Natjecanja neće biti pozvani učenici iz županija u kojima nije sudjelovalo, dakle nije se natjecalo, najmanje troje učenika na županijskoj razini Natjecanja u pojedinom području. Navedeno vrijedi bez obzira na broj učenika koji su bili prijavljeni ili pozvani na županijsko Natjecanje i razlog nesudjelovanja učenika na Natjecanju. Na državno natjecanje bit će u pravilu pozvani učenici koji su u pojedinom području osvojili prvo mjesto na županijskoj razini Natjecanja.

Mentori pratitelju učenika na državno natjecanje ponajprije su učitelji, odnosno osobe koje su pripremale učenike za natjecanje. Broj mentora određuje se po načelu jedan mentor na dva učenika, a preporuka je Državnog povjerenstva da se prednost da onim mentorima koji imaju više učenika na državnom Natjecanju, a zatim mentorima koji nisu bili na državnom natjecanju prethodne školske godine i onima koji su pripremali veći broj učenika za županijsko Natjecanje.

Prilikom prijave i izvještavanja, osim mentora iz škole koju učenik pohađa, odgovorna osoba u aplikaciju upisuje i ime i prezime mentora učenika u udruzi i udruga u kojoj se učenik pripremao za natjecanje.

Organizatori svih razina Natjecanja dužni su javno objaviti privremeni popis rezultata Natjecanja pod zaporkama na oglasnoj ploči i rješenja pisane provjere znanja. Natjecateljima i njihovim mentorima dopušten je uvid u zadatke u nazočnosti člana povjerenstva. Ako natjecatelji smatraju da njihovi zadaci nisu korektno vrednovani, mogu podnijeti žalbu povjerenstvu isključivo u roku od 30 minuta nakon objave privremenih rezultata i rješenja pisane provjere znanja. Žalbe se podnose na obrascu Agencije za odgoj i obrazovanje koji natjecatelji dobivaju od organizatora natjecanja. Natjecatelji ispunjavaju obrazac žalbe svojom kemijskom olovkom.

Priznanja, pohvalnice i zahvalnice ispisane s aplikacije AZOO-a vjerodostojan su dokument za prilaganje na natječajima i u druge svrhe. AZOO i HZTK ne izdaju nikakve dodatne potvrde za osvojena mjesta niti za sudjelovanje na Natjecanju.

HZTK će nagraditi prvoplasirane učenika s državne razine 67. natjecanja sudjelovanjem na Ljetnoj školi tehničkih aktivnosti 2025., a Hrvatski radioamaterski savezi nagradit će troje najuspješnijih natjecatelja na državnoj razini natjecanja u području radiokomunikacija radioamaterskim ljetnim kampom na Mosoru.

Nositelji područja NMT-a
Nositelji područja 67. natjecanja mladih tehničara su: Zvonko Koprivnjak (maketarstvo i modelarstvo), Leon Zakanji (graditeljstvo), Andrea Galian-Pucović (obrada materijala), Josip Funarić (strojarske konstrukcije), Marino Čikeš (elektronika), Dragan Stanojević (elektrotehnika), Petar Dobrić (robotika), Hrvoje Vrhovski (automatika), Predrag Bosnar (fotografija), Ivan Rajsz (modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina), Jelena Tuksar (radiokomunikacije) i Jelka Hrnjić (robotsko spašavanje žrtve). Autori testova za pisanu provjeru znanja su: Ana Majić (za učenike 5. razreda), Jadranko Bartolić (za učenike 6 razreda), Dane Pavić (za učenike 7. razreda) i Mladen Prugovečki (za učenike 8. razreda).

Priprema za NMT i arhiva s prethodnih Natjecanja
Materijale za pripremu za Natjecanja iz robotike, automatike, radiokomunikacija i modelarstva uporabnih tehničkih tvorevina možete preuzeti ovdje (mapa: Natjecanja/Pripreme za Natjecanja). U desnim mapama te stranice dostupni su zadaci s rješenjima za sve razine od školske godine 2019./2020.

Arhiva i fotogalerije s prethodnih Natjecanja mladih tehničara dostupne su na stranicama HZTK (u izborniku Natjecanja) i AZOO-a.
Video s državne razine 66. natjecanja mladih tehničara (šk. god. 2023./2024.) dostupan je ovdje, a bilten rezultata 66. natjecanja ovdje.

Znak NMT-a
Znak Natjecanja mladih tehničara polazište je za osmišljavanje vizualnog identiteta kojim se želi popularizirati natjecanje mladih tehničara i razvoj tehničkih vještina među učenicima, mentorima i u široj javnosti. Znak se sastoji od triju pravokutnika unutar kojih su stilizirana slova N, M i T. Gornji pravokutnik je oker boje i asocira na toplinu i Sunce, koje je prirodni izvor energije, sivi pravokutnik predstavlja tehnologiju, a zeleni asocira na ekologiju i prirodu.
vrh stranice