66. natjecanje mladih tehničara Republike Hrvatske (šk. god. 2023./2024.)

Državna razina 66. natjecanja mladih tehničara, Seget Donji, 3. - 6. lipnja 2024.

Bilten rezultata 66. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske

Rezultati državne razine 66. natjecanja mladih tehničara

Video s državne razine 66. NMT-a

 Prilog na HRT-u, Hrvatska danas, 5. lipnja 2024., početak priloga: 42.31

Popis natjecatelja pozvanih na državnu razinu 66. natjecanja mladih tehničara

Program natjecanja

Ocjenjivačka povjerenstva 66. natjecanja mladih tehničara

Dokumenti:

Posebna pravila 66. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske (školska godina 2023./2024.)

Državno povjerenstvo 66. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske
Upute za korištenje aplikacije natjecanja 2023./2024.
Pravila o zaštiti osobnih podataka prikupljenih u svrhu sudjelovanja na natjecanjima i smotrama 2023./2024. – obrasci

Opća pravila za provedbu natjecanja i smotri učenika osnovnih i srednjih škola u šk .god. 2023./2024.

Povezane stranice Agencije za odgoj i obrazovanje:
Katalog natjecanja i smotri
Upute i obavijesti

Natjecanje mladih tehničara Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: natjecanje) provodi se na temelju osnovnoškolskog programa tehničke kulture, programa nastave kroz klubove mladih tehničara, izvannastavnog programa u školi, izvanškolskog programa te programa posebnih tehničkih kompetencija (znanje, vještine, samostalnost i odgovornost) koje učenici stječu u izvannastavnom i izvanškolskom programu tehničke kulture. Sudjelujući u natjecanju, učenici već u osnovnoj školi stječu ozbiljna iskustva iz područja tehnike i tehnologije, što ih može motivirati za izbor budućega inženjerskog zvanja ili nastavak karijere u tehničkom području. Na taj se način učenici usmjeravaju u STEM području, što se ostvaruje rukovanjem različitim strojevima, alatima i priborom, izborom i obradom materijala, sastavljanjem i programiranjem sklopovlja, pri čemu učenici izrađuju tehničku tvorevinu prema zadanoj dokumentaciji, koju potom predstavljaju pred ocjenjivačkim povjerenstvom.

U školskoj godini 2023./2024. održano je 66. natjecanje mladih tehničara i to na tri razine: na školskoj/klupskoj (od 13. do 16. veljače 2024.), županijskoj, odnosno na razini Grada Zagreba (20. ožujka 2024.) te na državnoj razini (od 3. do 6. lipnja 2024.). Natjecanje je provedeno u skladu s Općim pravilima za provedbu natjecanja i smotri učenika osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske u školskoj godini 2023./2024. Agencije za odgoj i obrazovanje te Posebnim pravilima 66. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske, koja je na prijedlog Državnog povjerenstva donijela Agencija za odgoj i obrazovanje.

Ciljevi natjecanja bili su: predstavljanje rezultata znanja, vještina, kreativnosti i sposobnosti učenika viših razreda osnovnih škola iz cijele Republike Hrvatske u području tehničke kulture, kao i samostalnosti i odgovornosti tijekom tih aktivnosti te poticanje učenika na razvoj i unapređenje znanja, vještina, samostalnosti, kreativnosti i odgovornosti.

Organizatori natjecanja bili su: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, Agencija za odgoj i obrazovanje te Hrvatska zajednica tehničke kulture, a suorganizatori su bili: upravni odjeli županija i Grada Zagreba zaduženi za obrazovanje, osnovne škole, županijske i gradske zajednice tehničke kulture te udruge ili klubovi tehničke kulture. Uz Hrvatski zajednicu tehničke kulture, provedbu natjecanja u P-kategoriji podržali su Hrvatski radioamaterski savez, Hrvatski fotosavez i Hrvatski robotički savez. Natjecanje je u cjelini koordiniralo, pratilo i o njemu brinulo Državno povjerenstvo. Predsjednik Državnoga povjerenstva bio je Mario Cvek, viši savjetnik za informatiku, računalstvo i tehničku kulturu u Agenciji za odgoj i obrazovanje, a njegova zamjenica Jasminka Gerin. Sjedište Državnoga povjerenstva bila je Hrvatska zajednica tehničke kulture, a portal Državnog povjerenstva internetska stranica Hrvatske zajednice tehničke kulture.

Na školskoj/klupskoj razini natjecanje je održano u osnovnim školama, a u područjima P-kategorije i u udrugama tehničke kulture. Županijska natjecanja organizirala su županijska povjerenstva koja su imenovali upravni odjeli županija i Grada Zagreba zaduženi za obrazovanje. Državno natjecanje organizirali su Agencija za odgoj i obrazovanje, Hrvatska zajednica tehničke kulture i Osnovna škola kralja Zvonimira iz Segeta Donjeg, koja je bila domaćin natjecanja. Natjecanje je provelo Državno povjerenstvo, a Hrvatska zajednica tehničke kulture bila je odgovorna za stručno-tehničke poslove tijekom državnog natjecanja. Na školskoj/klupskoj razini natjecanja sudjelovalo je 6200 učenika viših razreda osnovnih škola iz cijele Hrvatske, što je 347 natjecatelja više nego u prethodnoj školskoj godini. Na županijskoj razini natjecalo se 2034 učenika, a na državnoj razini 250 učenika iz svih županija i Grada Zagreba.

Učenici su se natjecali u dvanaest područja tehničke kulture unutar dviju kategorija: H-kategoriji (redoviti osnovnoškolski program tehničke kulture i program nastave kroz klubove mladih tehničara, izvannastavni program u školi te izvanškolski program tehničke kulture) i P-kategoriji (natjecanje po programu za posebna područja tehničke kulture). Područja natjecanja u H-kategoriji bila su: maketarstvo i modelarstvo (5. razred), graditeljstvo (6. razred), obrada materijala (7. razred), strojarske konstrukcije (7. razred), elektrotehnika (8. razred), elektronika (8. razred) i robotika (5. do 8. razred). U P-kategoriji učenici od 5. do 8. razreda pokazali su svoje kompetencije u automatici, fotografiji, modelarstvu uporabnih tehničkih tvorevina, radiokomunikacijama i robotskom spašavanju žrtve. U svim područjima i na svim razinama natjecanje se sastojalo od tri dijela: pisane provjere znanja, izrade tehničke tvorevine (praktičnog rada) te predstavljanja tehničke tvorevine.

Nositelji područja natjecanja bili su: Zvonko Koprivnjak (maketarstvo i modelarstvo), Leon Zakanji (graditeljstvo), Andrea Galian-Pucović (obrada materijala), Josip Funarić (strojarske konstrukcije), Marino Čikeš (elektronika), Dragan Stanojević (elektrotehnika), Petar Dobrić (robotika), Hrvoje Vrhovski (automatika), Predrag Bosnar (fotografija), Ivan Rajsz (modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina), Jelena Tuksar (radiokomunikacije) te Jelka Hrnjić (robotsko spašavanje žrtve). Autori testova za pisanu provjeru znanja bili su: Ana Majić (za 5. razred), Jadranko Bartolić (za 6 razred), Dane Pavić (za 7. razred) i izv. prof. dr. sc. Damir Purković (za 8. razred).

Državna razina 66. natjecanja mladih tehničara održana je u Segetu Donjem, Hotelu Medena od 3. do 6. lipnja 2024. Na svečanosti otvorenja natjecanja sudionicima su se obratili: Ivo Sorić, načelnik Općine Seget; Dominik Matković, ravnatelj Osnovne škole kralja Zvonimira iz Segeta Donjeg; Ante Radovčić, viši savjetnik – specijalist za prosvjetu u Upravnom odjelu za prosvjetu Splitsko-dalmatinske županije; Hrvoje Nekić, glavni tajnik Hrvatske zajednice tehničke kulture; Mario Cvek, viši savjetnik za informatiku, računalstvo i tehničku kulturu u Agenciji za odgoj i obrazovanje, predsjednik Državnoga povjerenstva 66. natjecanja mladih tehničara te Momir Karin, ravnatelj Uprave za potporu i unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih.
Nakon pisane provjere znanja u trajanju od dva školska sata, natjecatelji su na državnoj razini natjecanja osam školskih sati izrađivali tehničke tvorevine u jednom od dvanaest područja natjecanja, a zatim ih prezentirali pred tročlanim ocjenjivačkim povjerenstvima. Mladi tehničari 5. razreda izradili su prema zadanoj tehničkoj dokumentaciji u području maketarstva i modelarstva Spremište za kukuruz - ambar. U području graditeljstva učenici 6. razreda napravili su Modernu kuću otvorenog tlocrta. Natjecatelji 7. razreda izradili su Sklopivu kutiju za alat od obojenog pocinčanog lima (u području obrade materijala) ili Radnu platformu za podizanje ljudi i tereta (u području strojarskih konstrukcija). Tema za učenike 8. razreda u području elektrotehnike bila je Model logičkih sklopova izveden pomoću sklopki, a u području elektronike Zabavna elektronika (izgradnja uređaja koji simulira kapanje vode kada je u sobi mračno). Natjecatelji od 5. do 8. razreda pokazali su svoje kompetencije u robotici, automatici, fotografiji, robotskom spašavanju žrtve, modelarstvu uporabnih tehničkih tvorevina i u radiokomunikacijama. Zadaci iz robotike bili su: Izrada konstrukcije robotskog vozila i upravljačkog sklopa te Sigurno upravljanje robotskim vozilom pomoću senzora. U području modelarstva uporabnih tehničkih tvorevina natjecatelji su izradili Držak za ključeve od šperploče, a u području automatike Model autonomnog vozila. Mladi fotografi samostalno su se izrazili digitalnim fotoaparatom na temu Život Trogirana, a rezultate svog rada prezentirali su izložbom u Hotelu Medena. U području radiokomunikacija učenici su prvo izradili Kratkovalni AM prijamnik s integriranim krugom, a zatim su se natjecali u borovoj šumi na temu Pronalaženje unesrećene osobe pomoću radioorijentacije i radiokomunikacije. U području robotskog spašavanja žrtve autonomni roboti natjecatelja su na dvije arene savladavali različite prepreke, zaustavljali se na određenim mjestima i spašavali „žrtvu“.

Najuspješniji mladi tehničari Republike Hrvatske u školskoj godini 2023./2024.

Područje natjecanja: MAKETARSTVO I MODELARSTVO (5. razred):
1. Roko Novački, OŠ Sveti Križ Začretje, mentorica: Božena Belanović
2. Franka Brković, OŠ Sveta Nedjelja, mentor: Tihomir Seničar
3. Mihaela Paić, OŠ Pujanki, Split, mentor: Vladimir Delić

Područje natjecanja: GRADITELJSTVO (6. razred):
1. Lea Gašparić, OŠ Prelog, mentorica: Katica Mikulaj Ovčarić
2. Josip Žalac, OŠ Antuna Mihanovića, Zagreb, mentorica: Dijana Karačić
3. Marinea Čače, OŠ Pojišan, Split, mentorica: Edita Alebić

Područje natjecanja: STROJARSKE KONSTRUKCIJE (7. razred):
1. Roza Mitić, OŠ Veruda Pula, mentor: Ivan Iskra
1. Matija Bedek, OŠ Bistra, Poljanica Bistranska, mentorica: Katica Pejakić
3. Maks Miškulin, OŠ 22. lipnja, Sisak, mentorica: Ana Majić
3. Ivan Horvat, OŠ Vladimir Nazor Virovitica, mentor: Stevan Radijevac

Područje natjecanja: OBRADA MATERIJALA (7. razred):
1. Magdalena Gabriša, OŠ Sveta Nedelja, mentor: Tihomir Seničar
2. Lara Lojpur, OŠ Josipa Račića, Zagreb, mentorica: Srećka Mamić Vučić
3. Karlo Košak, OŠ Sveta Marija, mentorica: Helena Vadlja

Područje natjecanja: ELEKTROTEHNIKA (8. razred):
1. Pavle Tomašković, OŠ Švarča, Karlovac, mentorica: Alenka Benčić
1. Vida Mikov, OŠ Konjščina, mentor: Mladen Prugovečki
3. Matej Anić-Ćurko, OŠ Otona Ivekovića, Zagreb, mentor: Ivan Carin

Područje natjecanja: ELEKTRONIKA (8. razred):
1. Bela Prstačić, OŠ Vladimira Nazora, Zagreb, mentorica: Ivana Tusić-Šterc
2. Filip Boršo, OŠ Ivana Gorana Kovačića, Zagreb, mentorica: Emiko Šimić
2. Luka Beg, OŠ "Braća Seljan", Karlovac, mentorica: Marina Capan Obranović

Područje natjecanja: ROBOTIKA (5. do 8. razred):
1. Vinka Fištrek, 8. razred, I. OŠ Varaždin, mentor: Ivica Kolarić
2. Petar Kukec, 8. razred, OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića, Varaždinske Toplice, mentor: Ivica Kolarić
3. Matija Mihočka, OŠ Đurđevac, mentor: Nikola Mihočka

Područje natjecanja: FOTOGRAFIJA (5. do 8. razred):
1. Cvita Bebić, 5. razred, OŠ Stjepana Radića, Metković, mentorica: Marina Nikolić
1. Elizabeta Ćuk, 7. razred, OŠ kneza Branimira, Donji Muć, mentorica: Alenka Šimić
3. Pavičić, Katarina Ivana, 5. razred, OŠ braće Radića Pakrac, mentorica: Nikolina Zanetti

Područje natjecanja: ROBOTSKO SPAŠAVANJE ŽRTVE (5. do 8. razred):
1. Goran Podbojec, 7. razred, I. OŠ Varaždin, mentor: Ivica Kolarić
1. Gabrijel Kraljić, 7. razred, VI. OŠ Varaždin, mentori: Marko Martinec i Ivica Kolarić, Centar izvrsnosti Varaždinske županije
3. Rafael Bijelić, 6. razred, OŠ Josipovac, mentori: Mirjana Vukelić i Željko Udovčić, Udruga Chaos Josipovac

Područje natjecanja: AUTOMATIKA (5. do 8. razred):
1. Nikola Vlašić, 8. razred, OŠ Čavle, mentorica: Mira Reljac
2. Matej Krsnik, 8. razred, OŠ Oroslavje, mentor: Krešimir Hamer
2. Andrija Ivišić, 7. razred, OŠ Trilj, mentori: Nediljko Matić, Ante Vlah, Elektrotehnička škola Split i Lucija Andrea Skočić, ZTK grada Splita

Područje natjecanja: MODELARSTVO UPORABNIH TEHNIČKIH TVOREVINA (5. do 8. razred):
1. Klara Miljančić, 7. razred, OŠ Ivana Gorana Kovačića Sveti Juraj na Bregu, Pleškovec, mentor: Franjo Jambrović
2. Karla Mravunac, 7. razred, OŠ Ivana Filipovića, Osijek, mentorica: Sanja Marolin Brljačić
2. Tena Stastny, 7. razred, OŠ Julija Kempfa, Požega, mentor: Franjo Kvesić

Područje natjecanja: RADIOKOMUNIKACIJE (5. do 8. razred):
1. Josip Tišljar Mataušić, 8. razred, OŠ Bogumila Tonija, Samobor, mentori: Irena Franjić i Ivica Vrbanović, Radioamaterski klub „Hrvatska Flora Fauna“
2. Ivano Šagi, 7. razred, OŠ Ludbreg, mentori: Đurđa Kladić i Slobodan Popović, Klub tehnike Ludbreg
3. Jan Klasić, 7. razred, OŠ Ksavera Šandora Gjalskog, Zabok, mentori Jelena Lisak Šturlan i Tomislav Kaltnecker, Radio klub Grada Zaboka.

Hrvatska zajednica tehničke kulture nagradila je prvoplasirane mlade tehničare besplatnim sudjelovanjem na Ljetnoj školi tehničkih aktivnosti, a Hrvatski radioamaterski savezi troje najuspješnijih natjecatelja na državnoj razini natjecanja u području radiokomunikacija nagradio je radioamaterskim ljetnim kampom na Mosoru.

Priznanja, pohvalnice i zahvalnice, priprema za natjecanja, arhiva s prethodnih natjecanja

Priznanja, pohvalnice i zahvalnice ispisane s aplikacije natjecanja vjerodostojan su dokument za prilaganje na natječajima i u druge svrhe. AZOO i HZTK ne izdaju nikakve dodatne potvrde za osvojena mjesta niti za sudjelovanje na natjecanjima.

Materijale za pripremu za natjecanja iz robotike, automatike, radiokomunikacija i modelarstva uporabnih tehničkih tvorevina možete preuzeti ovdje (mapa: Natjecanja/Pripreme za natjecanja). U desnim mapama te stranice dostupni su zadaci s rješenjima za sve razine od školske godine 2019./2020.

Arhiva i fotogalerije s prethodnih natjecanja mladih tehničara dostupne su na stranicama Hrvatske zajednice tehničke kulture (u izborniku Natjecanja - ARHIVA) i Agencije za odgoj i obrazovanje.

Znak natjecanja mladih tehničara
Znak natjecanja mladih tehničara polazište je za osmišljavanje vizualnog identiteta kojim se želi popularizirati Natjecanje mladih tehničara i razvoj tehničkih vještina među učenicima, mentorima i u široj javnosti. Znak se sastoji od triju pravokutnika unutar kojih su stilizirana slova N, M i T. Gornji pravokutnik je oker boje i asocira na toplinu i Sunce, koje je prirodni izvor energije, sivi pravokutnik predstavlja tehnologiju, a zeleni asocira na ekologiju i prirodu.


vrh stranice