30.09.2016.
Osamnaesta Škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić održana je u Trakošćanu od 18. do 28. kolovoza 2016. godine u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza. Održavanje osamnaeste Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić financijski i na druge načine su potpomogli Hrvatski audiovizualni centar, Hrvatska zajednica tehničke kulture, Društvo hrvatskih filmskih redatelja, Hrvatski državni arhiv-Hrvatski filmski arhiv, Dvor Trakošćan i Hotel Trakošćan. Škola je organizirana i provedena kao seminar medijske kulture s prvim, osnovnim stupnjem i drugim stupnjem kao oblikom trajnog i permanentnog obrazovanja te kroz jedanaest polaznih odnosno specijaliziranih radionica.
Savjet Škole
Školu medijske kulture Dr. Ante Peterlić vodi Savjet Škole kojemu je predsjednik dr. sc. Bruno Kragić, a članovi voditeljica Škole Vera Robić-Škarica, Mladen Babić, Damir Čučić, Mirjana Jukić, prof., dr. sc. Mira Kermek-Sredanović, Vesna Lendić-Kasalo, Carmen Lhotka, doc. art. Jelena Modrić, Tomislav Mršić i prof. dr. Hrvoje Turković.
Seminarski programi
Predavači su na prvom i drugom stupnju seminara medijske kulture bili dr. sc. Midhat Ajanović, Ana Đordić, prof., dr. sc. Bruno Kragić, Carmen Lhotka, akademska montažerka, doc. art. Jelena Modrić, akademska montažerka, dr. sc. Irena Paulus, dr. sc. Rajko Petković, mr. sc. Marko Rojnić, dr. sc. Tomislav Šakić, Katica Šarić, mag. paed. soc., Rada Šešić, filmska kritičarka i prof. dr. Hrvoje Turković.
Na prvom, osnovnom stupnju seminara medijske kulture polaznici su slušali predavanja o teoriji filma, zaštiti i restauraciji audiovizualnoga gradiva, povijesti filma, strukturi filmskoga djela, multimedijima u teoriji i praksi, filmskim vrstama, mjestu i značaju zagrebačke škole crtanog filma u općoj povijesti animiranog filma, povijesti hrvatskog filma te vrstama i metodama dokumentarnog filma. Polaznici prvog stupnja seminara medijske kulture i svi drugi zainteresirani polaznici Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić mogli su sudjelovati na vježbama Multimediji u teoriji i praksi koje su održale Mirjana Jukić, prof. i Katica Šarić, mag. paed. soc.
Na drugom stupnju seminara medijske kulture, kao trajnom i permanentnom obrazovanju, polaznici su slušali predavanja o estetici i povijesti mjuzikla, zagrebačkim hitchockovcima-kritici i režiji, crtanim filmovima studija Warner bros., istočnonjemačkom filmu, glazbi u nijemom filmu, filmskom nadrealizmu, redateljicama u suvremenom BiH filmu, filmskom i književnom opisu-u pojmu i praksi i analizi filma Taj mračni predmet žudnje. Polaznici drugog stupnja seminara medijske kulture i svi drugi zainteresirani polaznici Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić mogli su sudjelovati u metodičkim vježbama za nastavu filma u srednjim školama koje su provodile Ana Đordić, prof. i doc. art. Jelena Modrić, filmska montažerka.
Po prvi je put pokrenuta specijalizirane radionica prvi koraci vašeg budućeg kreativnog dokumentarca voditeljice Rade Šešić, na kojoj je predstavljeno pet dokumentarnih projekata.
Za sve polaznike Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić svake su večeri održavane interne projekcije značajnih djela domaće i strane filmske umjetnosti, u obrazovne svrhe, sa stručnim uvodima filmskih teoretičara dr. sc. Brune Kragića, prof. dr. Hrvoja Turkovića, mr. sc. Marka Rojnića, Tomislava Mršića, redatelja, dr. sc. Midhata Ajanovića, Borisa Poljaka, filmskog snimatelja, dr.. sc. Irene Paulus, Danijela Kušana, redatelja te Rade Šešić, filmske kritičarke, s analizom samih polaznika koja je održavana idućeg jutra. Sudjelovanje na projekcijama i analizama je obavezno.
Radionički programi
U sklopu radionice za dokumentarni film voditelja Tomislava Mršića, sa stručnim suradnicima Alanom Stankovićem i Hrvojem Mršićem, polaznici su snimili dokumentarni film Sindrom 17, u trajanju od trinaest i pol minuta.
U sklopu radionice za igrani film voditelja Daniela Kušana, sa stručnim suradnicima Miranom Krčadincem i Vjeranom Pavlinićem, polaznicu su snimili igrani film Izgubljen u vremenu u trajanju od osam i pol minuta.
U radionici za TV-reportažu pod vodstvom Dražena Ilinčića, sa stručnim suradnicima Darkom Drinovcem i Janom Klemscheom polaznici su snimili reportaže Zagorpedija dugu devet minuta i Grah s traktorom dugu pet minuta.
U radionici za animirani film pod vodstvom Ede Lukmana, sa stručnom suradnicom Jasminkom Bijelić Ljubić polaznici su snimili dvije i pol minute dugi animirani film Rio Zagorje.
Polaznici specijalizirane radionica za kameru i snimanje voditelja Borisa Poljaka, sa stručnim suradnicima Dinkom Radonić i Jerom Gruićem, sačinili su vježbu EPP u trajanju od pet i pol minuta.
Polaznici specijalizirane radionice za montažu voditelice Ivane Fumić, sa stručnim suradnikom Tihomirom Vrbancem, sačinili su tri višeminutne vježbe.
Polaznici specijalizirane radionice za postprodukciju zvuka, pod vodstvom Dubravke Premar, sa stručnim suradnikom Matijom Djanješićem, sačinili su nekoliko višeminutnih vježbi.
Polaznici specijalizirane radionice za radijsku reportažu voditeljice Višnje Biti, sa stručnim suradnikom Mirom Pjacom, snimili su radijsku reportažu Bednja, Bistra, Bednjica dugu deset minuta.
Polaznici specijalizirane radionice za digitalnu fotografiju voditelja Darija Petkovića, sa stručnim suradnikom Milivojem Kuharom pripremili su izložbu svojih fotografija.
Polaznici specijalizirane radionice za eksperimentalni film voditelja Damira Čučića, sa stručnim suradnikom Marinkom Marinkićem snimili su sedam minuta dugi eksperimentalni film Tristan und Izolda.
Na završnoj prezentaciji održanoj 27. kolovoza u Trakošćanu prikazani su svi snimljeni filmovi, vježbe i fotografije, o kojima su kritički govorili prof. dr. Hrvoje Turković i dr. sc. Bruno Kragić. O radu prvog stupnja seminara medijske kulture govorio je polaznik Ivan Mravlinčić, a o radu drugog stupnja izvijestio.polaznik Tomislav Kvaternik.
Medijska vidljivost
Ostvarena je suradnja kroz medijska pokroviteljstva sa sljedećim medijima: HRT, www.dokumentarni.net, www.kulturpunkt.hr, Global, Radio Student, www.srednja.hr, www.teen385.hr, www.studentski.hr, www.fak.hr, www.hina.hr, Varaždinske vijesti i Varaždinska televizija.
Za potrebe promocije Škole medijske kulture 'Dr. Ante Peterlić', napravljeno je pet TV priloga u produkciji Hrvatskog filmskog saveza te su isti emitirani na Trećem programu Hrvatske televizije.
Škola je svakodnevno održavala vidljivost i na društvenim mrežama te na službenoj stranici Hrvatskog filmskog saveza, gdje je objavljeno 11 kronika novinara Duška Popovića u kolumni 'Kontrazoom'.
Za potrebe promocije, napravljen je i post promo video koji sadržava sve bitne informacije o Školi medijske kulture 'Dr. Ante Peterlić', a koji će se koristiti i kao najavni video za iduće izdanje Škole.
HRT je pripremio dvije TV reportaže koje su emitirane u emisiji ‘Dobro jutro Hrvatska’ te emisiji ‘Regionalni Dnevnik’. Program Škole je prezentiran na Varaždinskoj televiziji u sklopu 'Dnevnika' te u emisiji 'Vekerica' u kojoj su gostovali voditeljica Škole Vera Robić – Škarica i profesorica Mirjana Jukić.
‘Kako u školi učiti o medijima?’ tema je okruglog stola održanog u Školi medijske kulture ‘Dr Ante Peterlić’ u Trakošćanu gdje je i snimljena emisija ‘Zašto tako’ urednice Višnje Biti, koja se emitira na Prvom programu Hrvatskog radija. U razgovoru su sudjelovali dr.sc. Bruno Kragić, predsjednik Savjeta Škole; Vera Robić-Škarica, voditeljica Škole; profesorica hrvatskog jezika i književnosti Mirjana Jukić; urednica i novinarka Višnja Biti te tridesetak polaznika. Emisija se emitira već više od trideset i pet godina, a govori o mladima i njihovim problemima odgoja, obrazovanja i odrastanja. Najčešće su to reportaže koje se snimaju u školama, domovima, sportskim klubovima, ili se pak prate stručni skupovi na kojima se govori o problemima mladih.
U sklopu radionice za radijsku reportažu, koju vodi prof. komparativne književnosti i filozofije te urednica na HRT-u Višnja Biti, polaznici Ana Petrović, Duško Popović, Kruno Heidler, Slavica Kovač i Ana Brčić Bauer napravili su 10 radijskih reportaža koji s fotografijama Krunoslava Heidlera i Mateje Ilijašev čine cjelinu koja je montirana u obliku priloga te plasirana na Web stranicu hrvatskog filmskog saveza u rubrici ‘Radio u boji’. Uz ‘Radio u boji’, zajednički su odabrali temu i za završnu radijsku reportažu kojom se čitava grupa na kraju predstavila.
Polaznici
Među polaznicima osamnaeste Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić bili su brojni učitelji i profesori osnovnih i srednjih škola, kao i studenti raznih fakulteta, najviše filozofskih, učiteljskih i umjetničkih, odnosno voditelji ili članovi filmskih ili video družina.
Liste sudionika Škola medijske kulture održanih u proteklih osamnaest godina, kojih je ukupno bilo više od tisuću, a od kojih se dio kontinuirano vraća, pa je tako i ove godine obilježeno sudjelovanje dvije polaznice koje su u Školi medijske kulture Dr. Ante Peterlić svih osamnaest godina, uz nekoliko onih koji su prisutni puno desetljeće i više, pokazuju kako je najveći broj voditelja filmskih ili video družina u osnovnim i srednjim školama temeljne spoznaje o filmskom i videostvaralaštvu djece i mladeži stekao u Školi medijske kulture Dr. Ante Peterlić. Stalan rast broja filmskih i video družina djece i mladeži, broja voditelja i ostvarenih radova u Republici Hrvatskoj izravno je povezan s njihovim sudjelovanjem u radu Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić.