Prioriteti financiranja javnih potreba u tehničkoj kulturi na državnoj i lokalnoj razini

24.09.2015.

Upravni odbor Hrvatske zajednice tehničke kulture na 1. sjednici održanoj 14. rujna 2015. donio je Odluku o prioritetima financiranja javnih potreba Republike Hrvatske u tehničkoj kulturi za koje se sredstva osiguravaju iz javnih izvora u svezi s djelovanjem Hrvatske zajednice tehničke kulture i nacionalnih saveza tehničke kulture u 2016. godini te je dao prijedlog prioriteta za izradu programa za koje se sredstva osiguravaju iz jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u svezi s djelovanjem zajednica i udruga tehničke kulture.

Prioriteti financiranja javnih potreba Republike Hrvatske u tehničkoj kulturi u 2016. (državna razina)

Prijedlog prioriteta za izradu programa za koje se sredstva osiguravaju iz jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u 2016. (lokalna razina)

Temelj za izradu prioriteta financiranja programa tehničke kulture iz javnih izvora je da se primarno financiraju aktivnosti koje spadaju u uže tehničko područje te da su glavni korisnici programa djeca i mladi.

Dokumenti kojima se HZTK ravnala u izradi prioriteta su:

  • Zakon o tehničkoj kulturi (NN, br. 76/1993., 11/1994. i 38/2009.),
  • Pravilnik o kriterijima i rokovima za utvrđivanje programa i osiguravanje sredstava za financiranje javnih potreba Republike Hrvatske u tehničkoj kulturi (NN, br. 60/1994),
  • Strateški plan HZTK za razdoblje od 2015. do 2019. godine,
  • Statut HZTK (koji je usklađen s novim Zakonom o udrugama, NN, br. 74/2014.) te
  • dugoročni strateški razvojni ciljevi koje je Republika Hrvatska utvrdila kao okosnicu budućih ulaganja kroz strukturne fondove EU (dobiveni od Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske u rujnu 2013.) kako slijedi: povećati konkurentnost gospodarstva i zaposlenost te osigurati rast temeljen na korištenju vlastitog znanja, smanjiti siromaštvo i jačati socijalnu uključenost i smanjiti regionalne nejednakosti i osigurati kvalitetne uvjete života.

U skladu s Pravilnikom o kriterijima i rokovima za utvrđivanje programa i osiguravanje sredstava za financiranje javnih potreba Republike Hrvatske u tehničkoj kulturi, programi udruga tehničke kulture koji spadaju u uže tehničko područje financiraju se u pravilu u 100% iznosu, dok se sportsko-tehničke i tehničko-umjetničke aktivnosti financiraju u ograničenom iznosu, što bi se analogno trebalo primijeniti i na lokalnoj razini.
Nadalje, u skladu s Klasifikacijom djelatnosti udruga (NN, br. 4/2015.), tehnička kultura je u klasifikaciji u Registru udruga svrstana u 13. područje djelovanja udruge (I. razina), a sastoji se od 13 djelatnosti koje spadaju u uže tehničko područje i primarno se financiraju kao javne potrebe u tehničkoj kulturi, dok su srodne djelatnosti, uključujući one koje su sportsko-tehničke i tehničko-umjetničke i hobističke navedene u drugim područjima Klasifikacije udruga.

I) Prioriteti financiranja javnih potreba Republike Hrvatske u tehničkoj kulturi u 2016. godini navedeni su po redoslijedu važnosti:

1) Cjeloživotno tehničko obrazovanje svih dobnih skupina, s naglaskom na djecu i mlade, i organiziranje manifestacija koje potiču gospodarski rast temeljen na korištenju vlastitog znanja
Cilj ovog prioriteta je stjecanje kompetencija u području tehničke kulture u neformalnom obrazovnom sustavu, usmjeravanje djece i mladih u tehničke škole i fakultete, tehnička i proizvodna zanimanja, poticanje gospodarskog rasta, konkurentnosti te zaposlenosti.

2) Smanjivanje regionalnih nejednakosti u Republici Hrvatskoj provedbom programa tehničke kulture na državnoj ili regionalnoj razini i u suradnji s različitim dionicima
Cilj ovog prioriteta je smanjivanje regionalnih nejednakosti u Republici Hrvatskoj provedbom programa tehničke kulture na državnoj ili regionalnoj razini (što uključuje organiziranje aktivnosti u različitim dijelovima Hrvatske i uključivanje korisnika iz cijele zemlje ili određene regije, s naglaskom na djecu i mlade) te poticanje suradnje s različitim dionicima društva: s nacionalnim savezima, zajednicama i udrugama tehničke kulture, kao i s ministarstvima, agencijama, obrazovnim, znanstvenim i drugim javnim ustanovama i institucijama, jedinicama lokalne (regionalne) uprave, poduzetnicima i ostalim organizacijama civilnoga društva.

3) Međunarodna suradnja i manifestacije u tehničkoj kulturi
Cilj ovog prioriteta je predstavljanje kompetencija, kreativnosti i inovativnosti, poglavito mladih, u inozemstvu.

4) Popularizacija tehničke kulture u Republici Hrvatskoj
Cilj ovog prioriteta je populariziranje tehničke kulture u široj javnosti, obilježavanje značajnih obljetnica, kao i privlačenje novih korisnika, suradnika, sponzora i donatora.

5) Uključivanje socijalno ugroženih i marginaliziranih skupina te osoba s posebnim potrebama u programe tehničke kulture
Cilj ovog prioriteta je jačanje uključenosti socijalno ugroženih i marginaliziranih skupina te osoba s posebnim potrebama u programe tehničke kulture.

II) Prijedlog prioriteta javnih potreba u tehničkoj kulturi na lokalnoj razini za 2016. godinu navedenih po redoslijedu važnosti:

1) Cjeloživotno tehničko obrazovanje svih dobnih skupina, s naglaskom na djecu i mlade, i organiziranje manifestacija koje potiču gospodarski rast
Cilj ovog prioriteta je stjecanje kompetencija u području tehničke kulture u neformalnom obrazovnom sustavu, usmjeravanje djece i mladih u tehničke škole i fakultete, tehnička i proizvodna zanimanja, poticanje gospodarskog rasta, konkurentnosti te zaposlenosti.

2) Smanjivanje regionalnih nejednakosti unutar gradova, općina i/ili županija provedbom programa tehničke kulture na lokalnoj razini i u suradnji s različitim dionicima
Cilj ovog prioriteta je smanjivanje regionalnih nejednakosti provedbom programa tehničke kulture na lokalnoj razini (što uključuje organiziranje aktivnosti u različitim dijelovima gradova ili županija i uključivanje korisnika iz cijelog područja djelovanja zajednica tehničke kulture i udruga tehničke kulture, s naglaskom na djecu i mlade) te poticanje suradnje s različitim dionicima društva: s nacionalnim savezima, zajednicama i udrugama tehničke kulture, HZTK, kao i s obrazovnim i drugim javnim ustanovama i institucijama koje djeluju na lokalnoj razini, jedinicama lokalne (regionalne) uprave, poduzetnicima i ostalim organizacijama civilnoga društva.

3) Popularizacija tehničke kulture na lokalnoj razini
Cilj ovog prioriteta je populariziranje tehničke kulture u široj javnosti, obilježavanje značajnih obljetnica, kao i privlačenje novih korisnika, suradnika, sponzora i donatora.

4) Uključivanje socijalno ugroženih i marginaliziranih skupina te osoba s posebnim potrebama u programe tehničke kulture
Cilj ovog prioriteta je jačanje uključenosti socijalno ugroženih i marginaliziranih skupina te osoba s posebnim potrebama u programe tehničke kulture.

Tehnička kultura u Klasifikaciji djelatnosti udruga

Tehnička kultura je u klasifikaciji u Registru udruga 13. područje djelovanja udruge (I. razina), a sastoji se od 13 djelatnosti (II. razina):

  • Elektrotehnika, elektronika, automatika (na III. razini djelatnost se razrađuje na sljedeće: Elektrotehnika i elektronika, Automatika, Robotika, Ostale djelatnosti elektrotehnike, elektronike, automatike i robotike)
  • Graditeljstvo, modelarstvo i maketarstvo (Izrada uporabnih i ukrasnih tvorevina, Samogradnja vozila, plovila, letjelica, opreme i pribora, Brodomodelarstvo i brodomaketarstvo, Raketno modelarstvo i maketarstvo, Zrakoplovno modelarstvo i maketarstvo, Željezničko modelarstvo i maketarstvo, Jedriličarsko modelarstvo, Automodelarstvo i automaketarstvo, Ostale djelatnosti modelarstva, maketarstva i graditeljstva)
  • Informatika i računalstvo
  • Strojarstvo i konstruktorstvo
  • Komunikacijska tehnika (Radiokonstruktorstvo i samogradnja uređaja, Amaterska radiogoniometrija, CB radioamaterizam, Amaterska radiotelegrafija, Digitalne komunikacije, Satelitske komunikacije, Bežični mrežni sustavi, Ostale djelatnosti komunikacijske tehnike)
  • Audiovizualne tehničke djelatnosti (Neprofesijska filmska djelatnost, Neprofesijska video djelatnost, Neprofesijska fotografska djelatnost, Podvodna fotografija, Ostale audiovizualne tehničke djelatnosti)
  • Astronautika i astronomija (Amaterska astronautika, Astronomija, Ostale djelatnosti astronautike i astronomije)
  • Inovatorstvo
  • Cjeloživotno obrazovanje u tehničkoj kulturi
  • Organiziranje i razvijanje tehničke kulture (odnosi se na nacionalne saveze tehničke kulture, zajednice tehničke kulture i HZTK)
  • Poticanje kreativnosti i stvaralaštva djece i mladih u tehničkoj kulturi
  • Strukovne udruge u tehničkoj kulturi
  • Ostale djelatnosti iz područja tehničke kulture

Neka do ostalih područja djelovanja udruga koje imaju doticaja s tehničkom kulturom ili opisuju primjenu tehničke kulture:

  • Inovatorstvo (u 4. području: Gospodarstvo)
  • Djelovanje ljubitelja oldtimera (u 5. području: Hobistička djelatnost)
  • Minijaturisti (u 5. području: Hobistička djelatnost)
  • Izvaninstitucionalni odgoj i obrazovanje (u 9. području: Obrazovanje, znanost i istraživanje)
  • Strukovne udruge u odgoju i obrazovanju (u 9. području: Obrazovanje, znanost i istraživanje)
  • Tehničke znanosti (u 9. području: Obrazovanje, znanost i istraživanje)
  • Popularizacija znanosti (u 9. području: Obrazovanje, znanost i istraživanje)
  • Energetska učinkovitost i obnovljivi izvori energije ( u 10. području: Održivi razvoj)
  • Pomoć žrtvama katastrofa i sukoba (u 16. području: Zaštita i spašavanje)
  • Traganje i spašavanje (u 16. području: Zaštita i spašavanje)
  • Sportske udruge razvrstavaju se i prema vrsti sporta, sukladno nomenklaturi sportova
vrh stranice