12.10.2010.
Amaterska radiogoniometrija je športsko-radioamaterska disciplina koja je vrlo slična orijentacijskom trčanju. Cilj natjecanja je da sudionici uz pomoć radioprijemnika, kompasa i karte u što kraćem vremenu pronađu zadane kontrolne točke na kojima se nalaze odašiljači koji periodično, a prema utvrđenom rasporedu, emitiraju signal. Svoj položaj na terenu natjecatelji određuju pomoću goniometra (prijemnika), metodom obrnutog azimuta. Prema predviđenim kategorijama, ARG-om se mogu baviti razne dobne skupine, a hrvatski radioamateri prvi su u svijetu uveli i kategoriju slijepih natjecatelja.
Kada je Hrvatski radioamaterski savez (HRS) dobio domaćinstvo 15. svjetskog prvenstva u amaterskoj radiogoniometriji, mnogi su u tome prepoznali još jedno priznanje našoj krovnoj radioamaterskoj udruzi. HRS se već prije iskazao kao jaka organizacija čije čelništvo pridaje veliki značaj međunarodnoj suradnji i svome ugledu u svijetu. Tome svjedoče Pripremna IARU R1 konferencija održana na Murteru kao i odlično organizirana Generalna skupština IARU R1 održana prije dvije godine u Cavtatu. Svoj dolazak na 15. svjetsko ARDF prvenstvo najavile su ekipe iz Australije, Austrije, Bjelorusije, Belgije, BiH, Bugarske, Kanade, Kine, Češke Republike, Danske, Estonije, Francuske, Njemačke, Velike Britanije, Mađarske, Izraela, Japana, Kazahstana, Južne Koreje, Litve, Moldavije, Mongolije, Nizozemske, Norveške, Poljske, Rusije, Slovačke, Slovenije, Srbije, Španjolske, Švedske, Ukrajine, SAD-a i, naravno, Hrvatske.
Natjecanje je službeno otvoreno 14. rujna 2010., u kristalnoj dvorani hotela Kvarner, a nazočilo mu je oko 500 osoba (natjecatelja, trenera, vođa ekipa, organizatora, sudaca, predstavnika raznih organizacija i udruga te brojnih zainteresiranih promatrača). U veličanstvenom okruženju našli su se najbolji i najpoznatiji iz cijelog svijeta koji nešto znače u brojnoj obitelji zaljubljenika u amatersku goniometriju. Program je započeo hrvatskom himnom, a nastavio se prigodnim riječima zamjenika gradonačelnika grada Opatije, Ernija Gigante Deškovića, predsjednika Hrvatskog radioamaterskog saveza Zdenka Blažičevića, 9A2HI, da bi napokon Hans Blondeel Timmerman, PB2T, predsjednik IARU R1, proglasio natjecanje otvorenim. Uslijedilo je nekoliko pjesama klape Kamelija iz Opatije, a potom su, po dva predstavnika svake zemlje prodefilirala dvoranom u dresu reprezentacije noseći zastavu zemlje koju predstavljaju. Ovom nezaboravnom okupljanju nazočili su i Ole Garpestad (Norveška), glavni ARDF sudac IARU-a, Panayot Danev (Bugarska), član Izvršnog odbora IARU R1, Floesser Reiner (Njemačka), predsjednik radne grupe za ARDF-a u IARU R1, Joshio Arisaka (Japan), predsjednik radne grupe za ARDF-a u IARU R3, Viktor Tsnekov, predsjednik Bugarske radioamaterske udruge, i brojni drugi. Moramo naglasiti da je ovo do sada najbrojnije ARDF natjecanje, pa je tim prije organizacija skupa bila još zahtjevnija.
Istoga dana, u prijepodnevnim satima, održano je i Prvo svjetsko prvenstvo u amaterskoj radiogoniometriji za slijepe pa su odmah nakon službenog otvaranja, najuspješnijima u pojedinačnoj i ekipnoj kategoriji dodijeljena odličja.
Treba naglasiti da je u ostvarenju ovog velikog projekta sudjelovalo oko 50 volontera, bez čije se pomoći natjecanje ne bi moglo održati.
Kompletni rezultati 15. svjetskog natjecanja u ARG-u dostupni su na internetskoj stranici http://www.ardf2010.com/, a ovdje objavljujemo plasman samo naših natjecatelja (kategorija, plasman, natjecatelj, broj odašiljača, vrijeme):
- M19: 21. Bašek Luka (5 TX - 73'29), 31. Krnač Tomislav (5 TX - 101'11), 36. Bahun Luka (4 TX - 125'46)
- M21: 19. Weidlich Stefan (6 TX - 74'44), 21. Despetović Tihomir (6 TX - 75'55), 40. Lukavečki Mario (6 TX - 135'15)
- M40: 5. Orehoci Robert (5 TX - 101'53), 16. Klarić Darko (5 TX - 132'22)
- M50: 33. Sopina Slavko (5 TX - 100'27), 35. Šćur Vlado (5 TX - 107'16)
- M60: 39. Vidović Branko (3 TX - 140'52), 41. Makovec Zvonimir (2 TX - 64'40)
- M70: 19. Weidlich Michael (2 TX - 107'57), x - Božinović Milan (B - 151'28)
- W19: 2. Žerjav Anita (5 TX - 97'47), 20. Bahun Anja (3 TX - 141'16), x - Šćur Valentina (B - 87'26)
- W21: 15. Krupka Željka (4 TX - 142'21)
Ovo svjetsko prvenstvo pamtit ćemo po izvrsnom uspjehu mlade Anite Žerjav koja je u jakoj konkurenciji osvojila drugo mjesto. Svakako, čestitke zaslužuje i njen trener Vladimir Vinko, jer je Anita ovime ostvarila i najbolji hrvatski rezultat kada je riječ o radiogoniometriji na svjetskim prvenstvima. Pohvalimo i izvrsno 5. mjesto Roberta Orehocija u kategoriji M40, koje u ovako jakoj konkurenciji ne smije proći nezapaženo.
Intervju s Anitom Žerjav za „Tehničku kulturu“
Anita Žerjav: Sjajni biser iz Murskog Središća
Na 15. svjetskom natjecanju u amaterskoj radiogoniometriji (15th ARDF World Championships) održanom od 13. do 18. rujna u Opatiji te na području Nacionalnog parka Risnjak, hrvatska natjecateljica, sedamnaestogodišnja Anita Žerjav iz Murskog Središća, postigla je do sada najveći uspjeh među našim natjecateljima: izvrsno 2. mjesto u kategoriji W19 (žene do 19 godina). Bio je to povod da porazgovaramo s ovom skromnom djevojkom.
T.K.: Prije svega, čestitamo Ti još jednom na izvrsnom uspjehu, koji je tim veći jer naši natjecatelji nisu u samom vrhu te športsko-radioamaterske discipline. Kako je to tebi uspjelo?
Žerjav: Hvala na čestitkama! Pa uspjelo mi je zbog toga jer mi natjecanje na 144 MHz više odgovara nego na 3,5 i taj dan uvjeti za trku bili su nepovoljni. Brdovit teren i kiša uvelike su mi pomogli, jer nije bila toliko bitna fizička sprema već taktika trčanja.
T.K.: Jedno neizbježno pitanje: kako si počela s ARG-om i otkad se time baviš, kako i s kim treniraš?
Žerjav: S ARG-om sam se počela baviti u 6. razredu osnovne škole. Najviše me privuklo trčanje u prirodi, što je bilo puno lakše nego baratati tehnikom. Ali s vremenom i to sam uspjela svladati. Treniramo svi zajedno, kao ekipa. Treneri (Vladimir i Branimir Vinko) su nam uvelike pomogli i puno toga nas naučili. Kondicijske treninge imali smo preko ljeta s trenerima, a preko zime to obavljamo sami. Treninge sa svom tehnikom imali smo tijekom vikenda, kada smo imali vremena.
T.K.: Ako se ne varam, pored Radiokluba Međimurje, članica si i Orijentacijskog kluba Međimurje. Koliko su Ti treninzi u klubu pomogli da budeš među najboljima?
Žerjav: Da, članica sam OK Međimurje. Na ARG-u nisam imala vremena proučavati kartu i naučiti pratiti je jer sam više bila usmjerena na uređaj. Dok sam na orijentaciji kartu pratila u detalje i tako uspjela pohvatati način praćenja.
T.K.: Na internetskom portalu Tvoga grada, nazvali su Te "najsvjetlijim biserom koji sjaji već sedmu godinu, no nikada tako snažno kao sada". Nisam do sada čuo da je netko izrekao takve lijepe riječi o nekom članu Hrvatskog radioamaterskog saveza. Kako su te dočekali u Murskom Središću, u školi, doma?
Žerjav: Najprije bih se htjela zahvaliti svojoj obitelji koja mi je bila najveća podrška, i koja mi je omogućila financijski sva natjecanja i sve odlaske na europska i svjetska prvenstva tijekom ovih 7 godina, i jako sam sretna što su vjerovali u mene da ću uspjeti.
T.K.: Lijepo je da su u Murskom Središću prepoznali Tvoj uspjeh. Bila si na prijamu kod gradonačelnika...
Žerjav: Grad me vrlo ugodno iznenadio. Da, imala sam prijam kod gradonačelnika i dobila i poklone. I evo upravo sutra idem i na prijam kod župana. Međutim, jako sam razočarana školom jer bi mi ona trebala biti velika podrška, ali čestitali su mi jedino moji prijatelji koji su od samog početka bili uz mene, a od profesora i ravnateljice - ni glasa.
T.K.: Promatrajući te na svečanoj dodjeli odličja, nismo primijetili na Tebi neku posebnu uzbuđenost. Izgledala si tako smireno i ravnodušno, kao da nisi bila svjesna što si postigla. Mi smo bili više uzbuđeni... Kako to?
Žerjav: Vrlo zanimljivo pitanje. Pa na samoj podjeli, zapravo cijeli taj dan nisam bila svjesna da sam ja druga u svijetu. Jednostavno nisam mogla vjerovati. To je kao da sanjate jer smatram da je san svakog radioamatera biti na postolju. Te sam činjenice bila svjesna tek kada sam stigla doma. Tada mi je tek došlo u glavu "Anita pa ti si druga!".
T.K.: ARG je dobra disciplina jer u njoj ima mjesta za skoro sve uzraste. Pretpostavljam da ćeš nastaviti s treninzima.
Žerjav: Naravno. Sada će to biti malo teže uz faks, ali trudit ću se. Voljela bih da se više ljudi počinje baviti tim sportom, da i mi u Hrvatskoj imamo malo veću konkurenciju pa da bude zanimljivije.
T.K.: Što radiš kada ne tražiš skrivene odašiljače po prirodi?
Žerjav: Uz ARG trenirala sam košarku 10 godina i sada nam je nažalost klub propao. A inače, slobodno vrijeme volim provoditi s prijateljima.
Pozdravili smo se s Anitom, nadajući se da će nakon gradonačelnika i župana, i njena ravnateljica shvatiti kakav biser imaju u svojoj školi. Mi znamo. Podsjetimo da je Anita odlična učenica čakovečke Gimnazije, a ubrzo nakon povratka u svoj grad rekla je da joj je želja na idućem svjetskom prvenstvu osvojiti prvo mjesto. Grad Mursko Središće već je obećao potporu.
Emir Mahmutović
Više informacija o ovom natjecanju možete pronaći na internetskoj stranici Hrvatskog radioamaterskog saveza.