X. ljetna škola pedagoga tehničke kulture, Kraljevica, 17. – 27. 8. 2010.

09.06.2010.

Rok prijave učitelja (mentora) tehničke kulture: 1. srpanj 2010.
Rok plaćanja kotizacije: 9. kolovoz 2010.

IX. ljetna škola pedagoga tehničke kulture, Kraljevica, 2009.S namjerom da učiteljima tehničke kulture i voditeljima različitih izbornih i izvannastavnih aktivnosti i programa tehničke kulture omogući upoznavanje s temeljnim i novim dostignućima, Hrvatski savez pedagoga tehničke kulture (HSPTK) organizira različite vidove osposobljavanja.

Prema interesu članstva, a na poziv županijskih društava pedagoga tehničke kulture, HSPTK organizira vikend seminare i tečajeve u njihovim sredinama te nekoliko puta godišnje u Nacionalnom centru tehničke kulture u Kraljevici („Digitalna fotografija“ u veljači, „Primjeri dobre prakse“ u lipnju). Najjači vid osposobljavanja je desetodnevna ljetna škola pedagoga tehničke kulture koja nudi različite sadržaje.

Prve dvije Ljetne škole organizirane su u Trakošćanu 2001. i 2002. godine. Potom se škola seli u Kraljevicu. Prvo su radionice održavane u tamošnjoj osnovnoj školi, a nakon otvorenja Nacionalnog centra tehničke kulture stvoreni su idealni uvjeti za osposbljavanje sudionika. Smještaj sudionika je osiguran u dvokrevetnim sobama u Hotelu Kraljevica, koji se nalazi na suprotnoj strani ulice od Nacionalnog centra tehničke kulture.

Polaznici dosadašnjih ljetnih škola bili su učitelji početnici kao i iskusni i uspješni učitelji tehničke kulture i voditelji različitih programa, sekcija i klubova mladih tehničara.

Mjesto i vrijeme jubilarne X. ljetne škole pedagoga tehničke kulture:

Nacionalni centar tehničke kulture u Kraljevici , 17. – 27. kolovoza 2010. godine

Zadaće X. ljetne škole pedagoga tehničke kulture:

  • Pomoć učiteljima tehničke kulture koji nisu kroz svoj sistem školovanja prošli klasični studij tehničke kulture,
  • Pomoć učiteljima koji su stupili u školski sustav nakon što je su 2005, i 2006. godine tada svi zaposleni učitelji tehničke kulture prošli program tehničke kulture prema HNOS-u (realizacija vježbi koje učitelj treba provesti s učenicima)
  • Osposobljavanje učitelja tehničke kulture – voditelja za rad s interesnim skupinama u izbornoj nastavi, izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima tehničke kulture u školama, KMT-a, CTK-e te ostalim organizacijama tehničke kulture
  • Osposobljavanje polaznika za pripremu učenika za školska - klupska, županijska i državno natjecanje
  • Osposobljavanje polaznika za rad s multimedijalnom opremom

Programi i sadržaj rada:IX. ljetna škola pedagoga tehničke kulture, Kraljevica, 2009.

  • Elektrotehnika – radionica za učitelje tehničke kulture, Električne instalacije u kući i stanu. Na radionici će se spajati različiti strujni krugovi u kojima će se koristiti vodiči, osigurači (rastalni i automatski), prekidači (jednopolni, serijski, izmjenični, križni), žarulja s žarnom niti, fluo cijev, stubišni automat, senzor pokreta, električno zvonce, regulator svjetla i dr.
  • Elektronika – upoznavanja osnova elektronike kroz rješavanje primjerenih zadataka i vježbi. Izrada seta vježbi propisanih HNOS-om. Izrada elektroničkih sklopova.
  • Elementarna robotika - radionica za voditelje početnike robotičarskih radionica u vrtićima i nižim i višim razredima osnovnih škola. Upoznavanje s temeljnim principima robotike, te izrada jednostavnih robota.
  • Robotika - upoznavanje s temeljnim principima robotike (natjecateljske), te izrada jednostavnog i složenijeg elektroničkog sklopa za upravljanje robotskim kolicima ili robotiziranim sustavom.
  • Tehničko crtanje i strojarstvo - upoznavanje s osnovama tehničkok crtanja u strojarstvu i specifičnosti tehničkog crtanja u graditeljstvu) strojarskom tehnikom, izrada mehanizama i konstrukcija primjenljivih za funkcioniranje robota.
  • Prometna tehnika - upoznavanje s osnovama zrakoplovnog i raketnog modelarstva. Izrada modela zrakoplova i raketa. Priprema za provođenje natjecanja u zrakoplovnom i raketnom modelarstvu.
  • Graditeljstvo, kreativna radionica - upoznavanje s osnovnim pojmovima i principima graditeljstva za izradu maketa od kartona, papira, balze, te prirodnih materijala.

Svaki program odvija se u trajanju od 35 sati, a ostvaruje se tako da prilagođenim dnevnim rasporedom rada polaznik može tijekom ljetne škole završiti dva programa. Polaznici škole se prijavljuju za jedan od ponuđenih programa te biraju alternativni program u slučaju nedovoljnog interesa za odabrani program. Preostalo vrijeme koristit će se za usavršavanje u konstrukciji, programiranju i vožnji robotskih kolica.

Za vrijeme trajanja ljetne škole zainteresirani klubovi mogu prijaviti i shodno slobodnim kapacitetima poslati i u svojoj režiji financirati programe za učenike (broj dana sami predlažu) iz prometne tehnike, maketarstva, modelarstva, konstruktorstva, inovativnosti i slične radionice. Predprijavu poslati do 1. srpnja 2010. nakon čega će se dogovoriti uvjeti radionica za učenike.

Smještaj i kotizacija – rok plaćanja: 9. kolovoz 2010.

Dolazak u Kraljevicu je u vlastitoj režiji.
Kotizacija za Ljetnu školu, obuhvaća smještaj, prehranu i sav potreban materijal za izvođenje pojedinog programa, a iznosi 2.500,00 kuna te se uplaćuje najkasnije 7 dana prije početka škole na žiro račun:
2360000 – 1101714910
Hrvatski savez pedagoga tehničke kulture, Zagreb, Dalmatinska 12  s naznakom „za X. ljetnu školu pedagoga tehničke kulture“

Važno: presliku uplatnice predati na početku škole voditelju škole!


Prijava sudionika – rok prijave: 1. srpanj 2010.

Prijavnicu je potrebno dostaviti do 1. srpnja 2010. godine na e-mail:

ili poštom na adresu: Hrvatski savez pedagoga tehničke kulture, Zagreb, Dalmatinska 12 ili na fax: 01/4846-979.

Važno: Polaznici će do 10. srpnja 2010. dobiti sve potrebe povratne informacije. Informacije o X. ljetnoj školi bit će dostupne na ovoj internetskoj stranici.

Prijavnica za X. ljetnu školu tehničkih aktivnosti

vrh stranice