26.02.2018.
Dolaskom u kamp i smještanjem u boravišni prostor, učenici i mentori službeno su otvorili II. radioamaterski kamp u Orahovici. Nakon ručka u popodnevnim satima, uvodnim interaktivnim predavanjem polaznici kampa upoznati su s nastankom i poviješću radioamaterizma u svijetu i kod nas. Slijedom plana i programa, sljedeći dan kroz „Malu školu elektronike“ polaznicima predstavljen je svijet elektronike i cjeloviti uvod u teoriju i praktične radove koje su pojedinačno i grupno polaznici izradili te na kraju praktično prezentirali.
Nakon „Male škole elektronike“ polaznici su upoznati s amaterskom radiogoniometrijom koja se provodi na uobičajeni, ali i suvremeni način korištenjem GPS-a, APRS-a i „Google maps“ pozicioniranjem i tako stekli uvid u prednosti i nedostatke istih.
Softverski definiran radio suvremeni je i napredni način komuniciranja te kao takav služi kao razvojni element digitalnih komunikacija. SDR je u ovom slučaju korišten i za pretraživanje radiosignala na Zemlji, ali i u svemiru.
Radioastronomija i radiometeorologija osnove su praktične primjene radioamaterskih znanja izvan standardnog okvira radioamaterizma te kao takve znanstvene discipline pružaju potpuno novi uvid u primjenu radiouređaja i u druge svrhe, a ne samo komunikacijske.
Digitalne komunikacije kao interaktivna i praktična tema ujedinjuju dosadašnja interaktivna predavanja i radionice te na suvremen način polaznicima daju razumljivu i jasnu definiciju modernih komunikacijskih sustava.
Tečaj pružanja prve pomoći u organizaciji Hrvatskog Crvenog križa Osijek bio je dogovoreni nastavni sadržaj, potreban za praktičnu i pokaznu vježbu terenske nastave. Isti je realiziran u četiri dijela pri čemu se posljednji integrira u praktičnu aktivnost.
Terenska nastava konačni je i očekivani cilj II. zimskog radioamaterskog kampa. Za vrijeme provođenja terenske nastave ostvareni su svi ciljevi i zadaci te su polaznici praktično primijenili naučeno gradivo iz područja pružanja prve pomoći, radiokomunikacija i primjene istih u stvarnim uvjetima.
II. zimski radioamaterski kamp u Orahovici u cijelosti je realiziran sljedećim aktivnostima:
- Povijest, sadašnjost i budućnost radioamaterizma
- Mala škola elektronike - praktični radovi i njihova primjena
- ARG – standardni i moderni pristup u traganju za izvorom radiosignala
- SDR – pretraživanje radiosignala na Zemlji i u svemiru
- Radioastronomija i radiometeorologija
- Digitalne komunikacije – integrirani sustavi
- Tečaj pružanja prve pomoći u organizaciji Hrvatskog Crvenog križa Osijek
- Terenska nastava – simulacija spašavanja unesrećenih osoba i korištenje radiokomunikacijskih uređaja i opreme
- II. zimski radioamaterski kamp u Orahovici uspješno je organiziran i u cijelosti proveden.
Polaznici kampa dobili su potvrdu Hrvatskog Crvenog križa Osijek o uspješno provedenom tečaju pružanja prve pomoći te su od Hrvatskog radioamaterskog saveza dobili potvrdu o sudjelovanju uz prethodno navedene teme i aktivnosti.
Kamp je vodio Zoran Krnjaić, mr. edu. fizike i politehnike.