31.01.2017.
Budući da je jedna od temeljnih zadaća Hrvatskog radioamaterskog saveza konstantan rad s mladima kao i rad na pomlađivanju lokalnih radioamaterskih klubova, kampovi za mlade su jedan od najboljih načina da se ostvare zadaće Saveza. S obzirom na drastično smanjenje satnice tehničkog odgoja u osnovnim i srednjim školama, upoznavanje djece i mladih s različitim radioamaterskim vještinama moguće je jedino kroz izvannastavne tehničke aktivnosti. Ovaj program HRS-a djeci i mladima pruža upravo to – teoretsko, ali i praktično upoznavanje s područjem komunikacijske tehnike unutar kojega je obuhvaćen operatorski rad na radio postaji, amaterska radiotelegrafija, radiokonstruktorstvo i samogradnja uređaja, satelitske i digitalne radioamaterske komunikacije te amaterska radiogoniometrija.
Tijekom 2017. godine Hrvatski radioamaterski savez planira organizirati pet radioamaterskih kampova za djecu i mlade (do 18 godina starosti) iz cijele Hrvatske. Savez je nastojao „pokriti“ cijelu zemlju kroz organiziranje kampova na različitim lokacijama i surađujući sa klubovima iz regije u kojoj se kamp organizira. Sudionici kampova mogu biti svi oni koji su se prijavili, dobivši informaciju preko web stranice ili Facebook-a HRS-a ili putem direktnih kontakata kluba – izvršnog organizatora (elektroničkom poštom, telefonom, usmeno) sa školama, jedinicama lokalne uprave, drugim radioamaterskim klubovima ili sl.
Rezultati takovih kampova za mlade trebali bi se očitovati u poboljšanju rezultata natjecatelja operatora odnosno ARG natjecatelja na domaćim i stranim radioamaterskim natjecanjima, u povećanju broja mladih radioamatera koji se bave operatorskim radom ili ARG-om kao i u povećanju broja mladih članova u radioamaterskim udrugama (klubovima). Također bi se trebalo postići bolje razumijevanje pojmova iz elektronike, teorije radiovalova te drugih oblika radioamaterizma.
Slijedom toga je Hrvatski radioamaterski savez, kao glavni organizator, u siječnju 2017. godine po prvi puta organizirao Zimski radioamaterski kamp za djecu i mlade Orahovica 2017. Kamp se održao od ponedjeljka, 9.01. do subote, 14.01.2017. godine u Orahovici, u odmaralištu Crvenog križa grada Osijeka. Želja Saveza je da i Slavonija, kao važna hrvatska i radioamaterska regija, ima svoje mjesto gdje bi se mogla organizirati druženja i obuka mladih radioamatera.
Izvršni organizator kampa bio je Radio klub Nikola Tesla, 9A1CCJ iz Donjeg Miholjca. Navedeni klub ima dugu i uspješnu povijest u sklopu koje je kroz klupsku obuku prošlo puno obučenih radioamatera koji su se potom aktivno uključili u bavljenje radioamaterizmom. Voditelj kampa bio je Marinko Marušić, 9A3JB uz svesrdnu pomoć Ivana Dolovskog, 9A7DRI.
Sve nastavne aktivnost održavale su se u grijanim učionicama i spavaonicama. Kompleks sa bazenom i ostali prateći sadržaji poput fitnes dvorane također su grijani. Odmaralište je izuzetno komforno i ugodno mjesto koje pruža sve pogodnosti kako za smještaj i rekreaciju tako i za nastavu polaznika, sve pod istim krovom.
Tijekom rada kampa naglasak je bio na sljedećim područjima: tečaj za početnički operatorski razred (P razred), napredni operatorski tečaj (operatori koji već imaju P razred), osnove digitalnih radioamaterskih komunikacija, prezentacija rada na radio stanici te PPS, gdje su mladi radioamateri operatori uz pratnju mentora radili veze s radio postaje 9A0HRS.
Kampu je prisustvovalo 11 mladih osnovnošklaca i srednjoškolaca. Dvoje mladih pristiglo je iz Ozlja, jedna djevojka bila je iz Ludbrega, dok je osmero mladih došlo iz Zagreba. Cilj je bio da u roku od nekoliko dana mladima prenesemo osnove bavljenja radioamaterizmom i da ih osposobimo za bavljenje tim lijepim i korisnim hobijem.
Dolazak sudionika trajao je u prijepodnevnim satima ponedjeljka, 9. siječnja 2017. godine. Sudionici su pristizali vlastitim prijevozom u pratnji roditelja ili na drugi organizirani način (preko radioamaterskih klubova iz svojih sredina). Nakon ručka započelo se sa provođenjem tečaja za radioamaterski P razred. Nakon učenja slijedila je zabava i relaksacija uz kupanje u čistom i lijepom zatvorenom grijanom bazenu odmarališta. Neki su koristili i malu ali dobro opremljenu fitnes dvoranu koja se nalazi odmah do bazena. Nakon večere su organizirane različite zabavne aktivnosti unutar odmarališta (društvene igre, kvizovi, razgovori...). Oko 22 sata odlazilo se na počinak.
Program kampa se svakoga dana sastojao od teorijske i praktične nastave. Nastava se odvijala od ponedjeljka do petka u prijepodnevnim i poslijepodnevnim terminima u modernoj učionici opremljenoj video projektorom radi lakšeg praćenja izlaganja mentora. Praktični dio se odvijao u prostoriji s radio postajom gdje su se održavale radio veze uz korištenje pozivne oznake 9A0HRS. Svi polaznici su održali svoje prve radio veze s radioamaterima iz cijelog svijeta. Oduševljenju nije bilo kraja, naročito nakon što su isprobali i digitalne komunikacije.
Polaganje završnog ispita pred ispitnom komisijom održalo se u petak 13. siječnja. Predsjednik ispitne komisije bio je Franjo Kokorić, 9A2TN dok su članovi bili Ivo Novak, 9A1AA i Igor Ovcin, 9A7DM. Ispitu je pristupilo 10 kandidata: 3 za A razred i 7 za P razred. Svi su uspješno riješili testove i tako postali novi naraštaj naših kolega koji obećava.
U petak 13. siječnja, nakon ispita, nebo nas je podarilo i sa snijegom, tako da smo rastanak - uz želju za ponovnim druženjem na istom mjestu – proslavili sa grudanjem i zimskim radostima.
U subotu, 14. siječnja 2017., nakon doručka i uz želju za što skorim ponovnim susretom, uslijedio je rastanak i povratak domovima. Na kraju bismo svakako željeli pohvaliti srdačnost, gostoprimstvo i susretljivost Uprave odmarališta, posebno upraviteljice, gospođe Marlene Brstilo Čičković. Bilo bi jako korisno za našu zajednicu i mlade da ova aktivnost Saveza postane tradicionalna i da se održava svake godine sa još većim brojem mladih polaznika kampa.