13.07.2010.
Prvi termin ovogodišnje Ljetne škole tehničkih aktivnosti pohađao je 31 učenik viših razreda osnovne škole, od kojih je 7 učenika Hrvatska zajednica tehničke kulture nagradila temeljem njihova uspjeha na 52. natjecanju mladih tehničara Republike Hrvatske koje je ove godine održano u Dubrovniku od 27. do 30. travnja.
Temeljem raspisanog natječaja Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa za udruge koje djeluju u području izvannastavnog i izvanškolskog obrazovanja, u sklopu trogodišnjega programa Hrvatske zajednice tehničke kulture pod nazivom „Osnove informatike i robotike za učenike s posebnim obrazovnim potrebama“, prvi termin 3. ljetne škole tehničkih aktivnosti pohađalo je i 9 učenika Poliklinike SUVAG iz Zagreba. Polaznici iz SUVAG-a izabrani su prema dijagnozi oštećenja sluha i/ili govora, teškoćama u govorno-jezičnom razvoju, socijalnom statusu učenika, uspjehu u učenju i rehabilitaciji te motiviranosti. Uz navedene, u Ljetnoj školi je sudjelovalo još 15 učenika u vlastitom aranžmanu.
Učenici su bili razvrstani u tri skupine od po devet polaznika, a rad je bio organiziran paralelno kroz nekoliko radionica i to svaki dan u trajanju od šest školskih sati.
Ideja programske cjelovitosti te interdisciplinarnog pristupa pokazala se na prošlogodišnjoj Ljetnoj školi tehničkih aktivnosti vrlo dobrom i poticajnom jer učenici samostalnim radom u različitim radionicama postupno stvaraju konačan projekt. Ove godine osnovni zadatak Ljetne škole bio je izraditi model pokretnog mosta.
Projekt je obuhvatio različite grane tehničkog stvaralaštva: modelarstvo, robotika, elektrotehnika, robotika, kreativno modelarstvo i informatika.
U radionici modelarstva učenici su prvo napravili most s postoljem. Nakon toga, u radionici elektrotehnike upoznali su se s osnovnim elementima strujnoga kruga te načinima spajanja vodiča. Prema shemi i nacrtu na pokretni most su ugradili svjetlosnu signalizaciju i tipkala za upravljanje. U radionici robotike most je upotpunjen elektromotorima te upravljanjem pomoću računalnoga programa. Projekt je završio u radionici kreativnoga modelarstva gdje je most dorađen i uljepšan, a prezentacija izrade mosta napravljena je u radionici informatike.
Jedan dio učenika bio je uključen u novinarsku grupu. Njihov zadatak je bio uređivanje zidnih novina te prikupljanje foto i video dokumentacije o radionicama i slobodnom vremenu sudionika.
Iako je ovogodišnja škola nešto kraća od prošlogodišnjih, ipak se našlo dovoljno vremena za kupanje, sportske aktivnosti, društvene igre, proslavu jednog rođendana i razonodu. Valja istaknuti već tradicionalno natjecanje u pjevanju i plesu (karaoke), u kojem su svi sudionici, kako učenici, tako i učitelji, pokazali zavidno znanje i umijeće.
Dojmovi učenika prikupljeni u anonimnoj anketi
- U Kraljevici sam naučila obrađivati slike i snimati.
- Puno sam naučila iz modelarstva, elektrotehnike, robotike i informatike.
- Naučio sam spajati žice, slagati robote…
- Stekao sam puno novih prijatelja.
- Profesori puno pomažu i imaju smisla za humor.
- Naučio sam ogromnu količinu novih stvari, kao što su modelarstvo i elektrotehnika.
- Ovdje mi je sve super i još bih dalje učio.
- Sve mi se svidjelo, naročito to što smo sve radili kroz zabavu.
- Školu sam ocijenio odličnom jer se ovdje može puno toga „utrpati u svoj mozak“ i nakon toga se može bolje i lakše proći na neko natjecanje.
- Svidjeli su mi se profesori i to što možemo nositi radove kući.
Više o radionicama i sudionicima Ljetne škole tehničkih aktivnosti od 3. do 10. srpnja 2010. možete naći ovdje.
Prijavnica za Ljetne škole tehničkih aktivnosti
Članak o Ljetnoj školi, 1. termin, Novi list, 12. 7. 2010.