05.12.2012.
Organizator programa
Organizator stručnog usavršavanja učitelja tehničke kulture je Hrvatska zajednica tehničke kulture, Dalmatinska 12, Zagreb.
Ciljevi programa
Kratkoročni cilj:
- osposobiti učitelje (mentore) koji djeluju u osnovnim školama ili udrugama tehničke kulture za samostalnu pripremu učenika na natjecanju mladih tehničara u područjima graditeljstva, elektronike, fotografije i radioorijentaciji.
Dugoročni ciljevi:
- povećati broj učenika u natjecanju mladih tehničara na školskoj/klupskoj razini;
- omogućiti učiteljima kvalitetniju pripremu učenika za 55. natjecanje mladih tehničara u područjima: graditeljstva, elektronike, fotografije i radioorijentacije;
- povećati znanje i vještine učenika u natjecanju mladih tehničara;
- potaknuti organiziranje izbornih, izvannastavnih ili izvanškolskih odgojno-obrazovnih aktivnosti tehničke kulture u osnovnim školama i udrugama tehničke kulture;
- unaprijediti kvalitetu provođenja nastave u predmetu tehničke kulture.
Zadaci:
Temeljne zadaće stručnog usavršavanja u svim područjima je da učitelji (mentori):
- ovladaju znanjem i vještinom potrebnom za pripremu učenika za natjecanja mladih tehničara i provedbu izbornih, izvannastavnih ili izvanškolskih aktivnosti;
- usvoje nova i sistematiziraju prethodna znanja i vještine;
- budu potaknuti na organiziranje i provedbu izbornih, izvannastavnih ili izvanškolskih odgojno-obrazovnih aktivnosti u kojima će sudjelovati njihovi učenici.
Polaznici programa:
Polaznici programa su učitelji (mentori) tehničke kulture koji djeluju u osnovnim školama ili udrugama tehničke kulture, a koji se žele aktivnije uključiti u natjecanje mladih tehničara i provedbu aktivnosti tehničke kulture. U stručnom osposobljavanju po području može sudjelovati do 18 učitelja (mentora) tehničke kulture (po području).
Voditelji stručnog usavršavanja:
Voditelj stručnog usavršavanja bit će učitelj koji je nositelj izrade zadatka u pojedinom području na natjecanju mladih tehničara u školskoj godini u kojem se organizira natjecanje, a koji je ujedno i član Državnog povjerenstva natjecanja mladih tehničara u Republici Hrvatskoj. Uz njega će tijekom programa biti suvoditelj - organizator programa koji je djelatnik Hrvatske zajednice tehničke kulture (Hrvoje Vrhovski).
Voditelji usavršavanja po područjima:
- graditeljstvo - Ivan Rajsz
- elektronika - Marino Čikeš
- fotografija - Predrag Bosnar, Zlata Medak, Branka Hlevnjak
- radioorijentacija - Ivan Marcijan
Mjesto i vrijeme provedbe programa:
Stručno usavršavanje bit će organizirano u Nacionalnom centru tehničke kulture u Kraljevici, Strossmayerova 32, od 18. do 20. siječnja 2013. za područje graditeljstva, elektronike, fotografije i radioorijentacije.
Način i uvjeti organiziranja programa:
Program stručnog osposobljavanja izvodi se u obliku radionice kroz teorijsku i praktičnu nastavu i to u učionici Nacionalnog centra tehničke kulture u Kraljevici. Program traje ukupno 16 školskih sati (osim Fotografije koja traje 20 sati), u blok satima, kao vikend-radionica od petka popodne do nedjelje do 13 sati. Program Radioorijentacije će se izvoditi i na sportskim terenima OŠ Kraljevica.
Učionica u kojoj se provodi nastava je potpuno opremljena svim potrebnim alatom, materijalom, priborom i opremom koja je potrebna za prijenos i samostalno usvajanje znanja i vještina, a svaki polaznik ima svoje radno mjesto. Voditelj stručnog usavršavanja pripremit će i dati organizatoru programa popis potrebnog alata, materijala, pribora i opreme koja je potrebna za provedbu radionice.
Metode poučavanja i učenja:
Praktični dio nastave provodi se odgovarajućim nastavnim metodama: metodom demonstracije, uvježbavanje radnih postupaka, sistematizacijom sadržaja. Radne zadatke polaznici izvode većim dijelom samostalno, a tamo gdje je to potrebno uvode se i metode timskog i grupnog rada.
Vrednovanje usvojenih znanja, sposobnosti i vještina:
Ocjenjivanje i vrednovanje u većem dijelu programa izvest će se samovrednovanjem što znači da će polaznici sami procijeniti svoju osposobljenost u pojedinim sadržajima.
Potvrda o stručnom usavršavanju:
Potvrdu o stručnom usavršavanju kojom će polaznik biti osposobljen za samostalnu pripremu učenika u natjecanju mladih tehničara i provedbu odgojno-obrazovnih aktivnosti u svim navedenim područjima, izdat će se nakon preporuke voditelja stručnog usavršavanja. U potvrdi će biti navedeno ime i prezime polaznika, naziv i mjesto ustanove iz koje dolazi, vrijeme, mjesto i trajanje usavršavanja, ime i prezime voditelja te sadržaj programa.
Prijava zainteresiranih učitelja
Rok za prijavu zainteresiranih učitelja za radionice elektronike, graditeljstva i fotografije - do petka, 11. siječnja 2013. godine.
Rok za prijavu zainteresiranih učitelja za radionice radioorijentacije do ponedjeljka, 31. prosinca 2012.
Prijavnicu za usavršavanje - elektronika, graditeljstvo, fotografija - možete preuzeti ovdje.
Prijavnicu za usavršavanje - radioorijentacija - možete preuzeti ovdje.
Ispunjenu prijavnicu molimo dostavite e-mailom na adresu: biljana.trifunovic@hztk.hr ili faksom na broj 051/282-420.
Plaćanje kotizacije (nakon potvrde organizatora o održavanju radionice!) do utorka 15. siječnja 2013. na sljedeći žiro-račun Hrvatske zajednice tehničke kulture, Zagreb, Dalmatinska 12, otvoren u Zagrebačkoj banci: 2360000-1101559470, poziv na broj: 101 (ne treba upisivati model), s naznakom: "Radionica–Stručno usavršavanje–(upisati područje)- kotizacija"
Troškovi stručnog usavršavanja - kotizacija
Kotizacija uključuje troškove predavača i korištenja materijala i opreme u NCTK. Područja imaju drugačiji iznos kotizacije zbog različitih cijena pribora, materijala i alata.
Cijena kotizacije po područjima:
- graditeljstvo - 370,00 kn
- elektronika – 410,00 kn
- fotografija - 320,00 kn
- radioorijentacija - različite kotizacije ovisno o izabranom kompletu opreme (obavezno označiti u prijavnici):
- opcija A (uključuje komplet elektroničkog materijala MT-radio): 610,00 kn
- opcija B (uključuje komplet dijelova radiogoniometra RX-80mt): 790,00 kn
- opcija C (uključuje komplet dijelova za radio odašiljač MT-80tx): 510,00 kn
- opcija D (uključuje komplet dijelova oscilatora za testiranje detektora): 320,00 kn
- opcija E (stručno usavršavanje se može provesti na način da se polaznici samo upoznaju s pojedinim kompletima, uz mogućnost naknadne narudžbe): 250,00 kn.
Organizacija i troškovi smještaja i dolaska u Kraljevicu:
Dolazak u Kraljevicu je u vlastitoj organizaciji.
Smještaj u Hotelu „Kraljevica“ nije uključen u kotizaciju, već će ga učitelji platiti pri odjavi iz hotela. Dva puna pansiona (od večere u petak do ručka u nedjelju) u dvokrevetnim sobama uz boravišnu pristojbu iznose 439,00 kuna, a u jednokrevetnim sobama 569, 00 kuna.
Smještaj se može platiti gotovinom na recepciji hotela prilikom odjave ili unaprijed preko predračuna (R1) koji glasi na školu ili udrugu s tim da treba ranije nazvati hotel na broj 051/281-250 i tražiti predračun (obavezno pripremiti OIB). Predračun treba tražiti nakon potvrde organizatora o održavanju radionice.
Učitelji mogu i sami organizirati smještaj, no ukoliko se žele hraniti u hotelu, trebaju to naglasiti.
Sadržaj programa po područjima:
-
-
-
-
Kontakt za ostale informacije:
Napomene:
- Radionica će se održati ukoliko bude najmanje 10 polaznika
- U radionici može sudjelovati najviše 18 polaznika
- U slučaju otkazivanja radionice nakon potvrde organizatora o održavanju radionice (nakon 15. siječnja 2013.), Hrvatska zajednica tehničke kulture zadržava 30% uplaćene kotizacije.