30.12.2010.
Izvješće se podnosi Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti do konca veljače 2011. godine izravnim unošenjem traženih podataka ovdje. Svi organizatori volontiranja, da bi mogli pristupiti ispunjavanju podataka na taj način, moraju imati adresu e-pošte s hrvatskom domenom (... .hr). Prikupljanjem izvješća se omogućuje stvaranje još kvalitetnije osnove za praćenje doprinosa volontera ukupnom društvenom i gospodarskom razvoju zemlje.
Volontiranjem se, u smislu Zakona o volonterstvu, smatra dobrovoljno ulaganje osobnog vremena, truda, znanja i vještina kojima se obavljaju usluge ili aktivnosti za dobrobit druge osobe ili za opću dobrobit, a obavljaju ih osobe na način predviđen ovim Zakonom, bez postojanja uvjeta isplate novčane nagrade ili potraživanja druge imovinske koristi za obavljeno volontiranje. Novčanom nagradom ili imovinskom koristi za volontere ne smatraju se sljedeće novčane naknade troškova volontiranja: računom potvrđene novčane naknade isplaćene za plaćanje radne odjeće, opreme i predmeta za zaštitu potrebnih za volontiranje, računom potvrđene novčane naknade isplaćene u svrhu troškova putovanja, smještaja i prehrane koji nastanu u vezi s volontiranjem, računom potvrđene novčane naknade isplaćene u svrhu troškova prehrane, novčane naknade isplaćene za troškove edukacije izvan školskog sustava potrebne za volontiranje, računom potvrđene novčane naknade isplaćene u svrhu troškova koji nastanu u vezi s izvršavanjem volonterskih usluga i aktivnosti, džeparac za putovanja isplaćen volonterima, uz uvjet da iznos džeparca ne premašuje iznos dnevnica propisanih za državne službenike, novčana sredstva isplaćena u svrhu naknade troškova pribavljanja dokumenata ili plaćanja pristojbi nužnih za omogućavanje volontiranja i slično.
Volonterski rad u udrugama tehničke kulture, ZTK ili nacionalnim savezima koji bi trebalo pratiti i bilježiti su aktivnosti koje pružaju dodatnu vrijednost lokalnoj zajednici, primjerice obuka učenika ili odraslih osoba, organiziranje smotra i natjecanja ili sudjelovanje u njima bez primanja ikakve novčane ili druge naknade (osim isplate realnih putnih troškova i prehrane).
Volontiranje organizira organizator volontiranja koji može biti svaka pravna osoba registrirana sukladno Zakonu o udrugama, Zakonu o zakladama i fundacijama i Zakonu o radu. Ugovorom o volontiranju volonterka ili volonter te organizator volontiranja ugovaraju međusobna prava i obveze i specifičnosti potrebne za pojedinačnu volontersku aktivnost ili pružanje pojedine volonterske usluge. Ugovor o volontiranju može uključivati prava, obveze te potpis i drugih ugovornih strana koje imaju posebne interese za specifični oblik volontiranja.
Tijekom 2011. godine koja je proglašena Europskom godinom volontiranja provodit će se brojne aktivnosti u cilju još kvalitetnijeg vrednovanja i priznavanja volonterskog rada u Republici Hrvatskoj. Više informacija o Europskoj godini volontiranja možete pročitati ovdje.