24.09.2012.
Hrvatski savez brodomaketara u suradnji s Centrom tehničke kulture Rijeka organizira svjetsko i državno natjecanje brodomaketara u Rijeci od 22. – 30. rujna 2012. u muzeju Grada Rijeke i Pomorskom i povijesnom muzeju hrvatskog Primorja Rijeka. Izložba traje osam dana, a služi kao podsjetnik na vremena kada su i hrvatski drveni brodovi pohodili daleka prostranstva.
Istovremeno uz održavanje Svjetskog natjecanja, održati će se i Državno natjecanje brodomaketara koje se od 1995. godine održava u Rijeci te danas predstavlja već tradicionalnu manifestaciju. Ostvarenje državnih natjecateljskih izložbi inicirali su članovi Centra tehničke kulture Rijeka zahvaljujući čemu je nastala i hrvatska reprezentacija brodomaketara. Pokrovitelj dosadašnjim izložbi i natjecanja je predsjednik Republike Hrvatske, a supokrovitelji su Primorsko-goranska županija i Grad Rijeka. Organizatori izložbe i natjecanja su Centar tehničke kulture Rijeka, Hrvatski savez brodomaketara te suorganizator Hrvatska zajednica tehničke kulture.
Drveni brod nacionalno je kulturno dobro, spomenik kulture svake pomorske zemlje. To su prepoznale mnoge svjetske kulture i sustavno krenule u spašavanje, održavanje, ali istovremeno i promociju svoje pomorske baštine. U sklopu toga, brojne zemlje poslale su svoje makete brodica u Rijeku kako bi ih promovirale i hrvatskoj publici. Više od 300 modela brodica koja su plovila morima i oceanima na tjedan dana će uploviti u sigurnu luku riječkih muzeja i omogućiti svima zainteresiranima da se bolje upoznaju sa pomorskom baštinom brojnih zemalja sudionica. Guvernerova palača u kojoj je smješten Pomorski muzej te u čijoj se blizini nalazi i Muzej grada Rijeke, doprinijeti će stvaranju povijesnog ugođaja i potaknuti posjetitelje na maštanje o vremenima kada se iz Palače pogled pružao na riječku luku i prekooceanske parobrode u njenom akvatoriju.
Brojni otoci nametnuli su stanovnicima ovog područja brodogradnju i pomorstvo kao jednu od glavnih zanimanja što je rezultiralo bogatom pomorskom baštinom koja se stoljećima razvijala. Novim naraštajima bitno je prenijeti veličinu i važnost ove baštine te potaknuti interes za pomorskom baštinom i brodomaketarstvom. Upravo stoga, u sklopu održavanja svjetskog natjecanja uključeni su i riječki dječji vrtići koji već niz godina sudjeluju na državnim natjecanjima te izradom maštovitih likovnih radova pružaju nesebičnu podršku brodomaketarima.
Makete brodova se, baš kao i njihovi izvornici, razlikuju u veličini i načinu izrade. Kako bi se moglo ocijeniti svaku, razlikuju se po razredima koja su utvrđena međunarodnim pravilima Naviga organizacije.
Među izlošcima tako se razlikuju ove kategorije C odjeljka:
- C-1 makete na vesla i na jedra
- C-2 makete brodova na motorni pogon
- C-3 makete postrojenja/instalacija
- C-4 minijaturne makete
- C-5 brodovi u boci
- C-6 plastične makete
- C-7 kartonske i papirne makete.
Više o razredima i pravilima natjecanja može se pročitati ovdje.
Dodatne informacije o ovogodišnjem Svjetskom natjecanju brodomaketara možete saznati:
- u Centru tehničke kulture Rijeka: Školjić 5d, Rijeka
- na telefon: 051/327-185, 051/327-187,
- na web adresi: www.hsb.hr
- na e-mail adresi: info@hsb.hr