Odluka o dodjeli javnih priznanja, počasnih zvanja i Nagrade HZTK za 2011. godinu

10.03.2012.

Temeljem članka 31. Odluke o ustanovljenju javnih priznanja HZTK i javnog raspisa te prijedloga Odbora za dodjelu javnih priznanja, počasnih zvanja i Nagradu Hrvatske zajednice tehničke kulture na 4. sjednici održanoj 9. ožujka 2012. godine Izvršni odbor HZTK donio je Odluku o dodjeli javnih priznanja, počasnih zvanja i Nagrade Hrvatske zajednice tehničke kulture za 2011. godinu.

Ovom Odlukom dodijeljena je jedna nagrada za životno djelo, osam godišnjih nagrada za izniman doprinos tehničkoj kulturi u 2011. godini, devet Povelja i tri Počasna zvanja Instruktor - savjetnik Hrvatske zajednice tehničke kulture.

Nagradu za životno djelo dobio je

  • Ante STARČEVIĆ iz Križevaca, nastavnik tehničkog obrazovanja i fizike za iznimna postignuća u skoro četiri desetljeća obrazovnog i volonterskog, besplatnog, obrazovnog i stručnog rada s mladima u izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima raznih područja tehničke kulture. Kao vrsni organizator izuzetno je zaslužan za osnivanje mnogobrojnih udruga tehničke kulture i za stalno dugogodišnje poticanje i organiziranje provođenja raznih programskih aktivnosti tehničke kulture u ostvarivanju javnih potreba tehničke kulture grada Križevaca i Koprivničko-križevačke županije. Njegov stručni rad i organizacijske sposobnosti, poduprti stalnim neiscrpnim entuzijazmom, nemjerljiva su vrijednost za tehničku kulturu u sredini u kojoj djeluje, ali i šire.

Godišnju Nagradu za 2011. godinu dobili su:

  • Anđelka BARLEK, dipl. inž. strojarstva iz Varaždina, učiteljica i mentor u OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Ivancu, za postignute rezultate u redovitoj nastavi te izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima u kojima primjenjuje suvremene oblike i metode rada s mladima, a rezultati se očituju odličnim rezultatima na državnim natjecanjima iz tehničke kulture ali i na drugim akcijama i manifestacijama na kojima sudjeluju njezini učenici.
  • Boris CAPUT, inženjer elektrotehnike iz Rijeke, predsjednik IN Kluba inovatora iz Rijeke, za razvitak i unapređenje inventivnog rada i stvaranje uvjeta za tehničko stvaralaštvo građana, vrednovanje, širenje i primjenu inovacija. Posebno je važno istaknuti projekt Učeničko poduzeće, kojeg je pokrenuo prije dvije godine u tehničkom centru mladih. Projektom je obuhvaćeno desetak učenika koji se bave proizvodnjom kontrolera CNC strojeva u školskoj radionici.
  • Zvonko KOPRIVNJAK, inženjer elektrotehnike i prvostupnik politehnike iz Pregrade, radi u OŠ Janka Leskovara u Pregradi, osnivač udruge pedagoga tehničke kulture, a potom i osnivač Kluba mladih tehničara Krapinsko-zagorske županije u kojem radi s mladim tehničarima u području maketarstva, strojarstva, elektrotehnike i elektronike. Rezultati njegova rada i djelovanja prepoznati su u postignutim brojnim nagradama i priznanjima koje su njegovi učenici postigli na državnim natjecanjima i smotrama iz tehničke kulture.
  • Emir MAHMUTOVIĆ, diplomirani politolog i radioamater iz Zagreba, za aktivni rad i sudjelovanje u brojnim radioamaterskim aktivnostima i promidžbu radioamaterizma kod nas i u svijetu. Utemeljitelj je i voditelj nekoliko programa vezanih za zaštitu prirode, promidžbu ljepota naše zemlje te povezivanje tehničke kulture mladih s promidžbom zaštićenih područja Hrvatske. Član je Uredništva glasila Tehnička kultura, koordinator za zapadnu Hrvatsku u Hrvatskom radioamaterskom sustavu veza za krizne situacije te utemeljitelj je popularnog programa Croatian Flora fauna, kojim je tijekom 2011. pokrenuo izuzetnu radoamatersku aktivnost cijeloj Hrvatskoj.
  • Sonja PAVLIĆ, učiteljica tehničke kulture u OŠ Dobriše Cesarića iz Zagreba, za postignute iznimne rezultate u redovnoj nastavi kao i za rezultate u izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima, a posebno na realizaciji, sada već međunarodnog, natjecanja u robotici – Robokup. Osim toga zapažena je njezina aktivnost u Društvu pedagoga tehničke kulture grada Zagreba te niz aktivnosti na Ljetnim tehničkim aktivnostima u NCTK Kraljevici koje organizira Hrvatska zajednica tehničke kulture.
  • Filip RATKOVIĆ, diplomirani učitelj, zaposlen u OŠ fra Pavla Vučkovića iz Sinja i predsjednik Foto-video udruge Sinj, kroz koju je prošlo stotine zaljubljenika u fotografiju i tehničku kulturu. Članovi udruge, mahom mladi, sudjeluju redovno na svim natjecanjima te redovno prate sva događanja u Cetinskom kraju, tako da su članovi udruge s vremenom postali vrsni stručnjaci za kompjutersku obradu fotografije, snimatelji i poznati fotografi.
  • Željko VIDOVIĆ, nastavnik tehničke kulture i fizike u OŠ Šime Budinića u Zadru, za postignute rezultate u radu s učenicima čiji je učitelj i mentor, za postignute rezultate u ljetnim školama, radionicama, kampovima te natjecanjima, susretima i smotrama. Osim toga gospodin Vidović je inicijator i obnovitelj rada Kluba mladih tehničara u OŠ Šime Budinića, a osim toga koordinator je više udruga tehničke kulture na uspostavi wireless sustava veze među udrugama i školama Zadra i Zadarske županije.
  • Zoran ZECHNER, diplomirani inženjer građevine i predsjednik Aeromodelarskog kluba Sisak iz Siska za postignute iznimne rezultate u promicanju zrakoplovnog modelarstva u Hrvatskoj, ali i Hrvatskog zrakoplovnog modelarstva i Hrvatske u inozemstvu. Aeromodelarski klub Sisak danas je pojam zrakoplovnog modelarstva i njegova perjanica, a doprinos gospodina Zechnera tome je nemjerljiv.

Povelju Hrvatske zajednice tehničke kulture dobili su:

  •  Aeroklub OSA iz Kutine osnovan je 1996. godine, a počeo je s radom kao sekcija Kluba SAM. Zapažena je aktivnost svake godine od osnutka u organiziranju ljetne i zimske radionice maketara i modelara, sudjelovanje na nizu aeromitinga diljem Hrvatske, a posebno je vrijedna briga koja se vodi u klubu o podmlatku s kojim se radi na početnim i naprednim tečajevima maketara i modelara.
  • Društvo pedagoga tehničke kulture Brodsko-posavske županije je osnovano 1994. godine, a Povelja HZTK im se dodjeljuje zbog svekolike aktivnosti u osposobljavanju svojih članova za prijenos novog znanja, za suradnju s drugim udrugama i ustanovama s ciljem razvoja i unapređenja tehničke kulture i obrazovanja te za rad s mladima u izvannastavnim i izvanškolskim tehničkim aktivnostima.
  • Društvo pedagoga tehničke kulture Krapinsko-zagorske županije osnovano je 2003. godine s ciljem stalnog unapređenja nastave tehničke kulture i izvannastavnih aktivnosti u tehničkoj kulturi u Krapinsko-zagorskoj županiji, kako bi se povećalo zanimanje mladih za tehničko stvaralaštvo. Društvo danas broji 29 članova.
  • Fotoklub Fotoakademija iz Splita osnovana je 2008. godine i tako kratkom razdoblju od svega šest godina postigli su iznimne rezultate u svom djelovanju koje je usmjereno na izvođenje izvanškolskih i izvannastavnih programa tehničkog, tehnološkog i informatičkog odgoja i obrazovanja mladeži, a osobito darovite i hedikepirane djece, a sve u svrhu stjecanja znanstvenog pristupa stvarnosti, razvijanja sposobnosti, uvida u vlastite sklonosti i sposobnosti, te usmjeravanju u izboru tehničkih i istraživačkih zanimanja.
  • Fotoklub Osijek iz Osijeka jedan je od najstarijih klubova u Hrvatskoj, osnovan daleke 1938. godine. Kad bi postojala nagrada za udruge –pandan Nagradi za životno djelo za pojedince, onda bi taj klub više nego zasluženo morao dobiti takvu nagradu.
  • Filmsko-kreativni studio VANIMA iz Varaždina osnovan je 1986. godine a Povelja HZTK –e dodjeljuje se za postignute iznimne rezultate u kontinuiranom radu od dvadeset i pet godina. U tih 25 godina u VANIMI je više od 300 djece izradilo više od 150 filmova kroz godišnje grupe koje prate školsku godinu, a godišnje se održi 250 školskih sati rada s djecom i mladima, a obrazuje ih se oko 50.
  • Old timer klub Rijeka iz Rijeke osnovan je 1996. godine i postigao je vrlo značajne rezultate u promicanju tehničke kulture na području primorsko-goranske županije kroz skupljanje, očuvanje i obnavljanje svih vrsta starih vozila, te kroz organizaciju i sudjelovanje na natjecanjima, stručnim izletima, predavanjima i izložbama automobila, motocikala i plovila.
  • Radioklub Pazin iz Pazina osnovan je 1973. godine jedan je od najaktivnijih radioklubova Hrvatskog radioamaterskog saveza, a Povelja mu se dodjeljuje za postignute iznimne rezultate u razvitku udruga tehničke kulture u tehničkim, tehničko-kulturnim i tehničko-sportskim područjima tehničke kulture, a posebice na popularizaciji radioamaterizma.
  • Zagorski aeroklub iz Zaboka je osnovan 1999. godine kao želja zagorskih pilota da osnuju svoj klub u kojem bi najbolje mogli ostvariti svoje želje i znanje, a isto tko raširiti znanje o zrakoplovstvu i aktivirati ga u Krapinsko-zagorskoj županiji. Osim toga klub se bavi školovanjem pilota, samogradnjom zrakoplova te rekreativnim letenjem jedrilicama u ultralakim zrakoplovima i kontinuirano održava predavanja u školama županije.

Počasno zvanje Instruktor-savjetnik Hrvatske zajednice tehničke kulture dodjeljuje se:

  • Nijazu ALAGIĆU, dipl. ing. elektrotehnike iz Rovinja u izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima u elektrotehnici, elektronici i robotici
  • Ines BRCKAN, dipl. ing. geotehnike iz Varaždina u izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima u području prometne kulture

vrh stranice