16.10.2017.
Uz retrospektivu najznačajnijih izdanja od prvog broja preko jubilarnih izdanja, primjeraka u kojima su pokrenuti mnogi trendovi tehnike koje je ABC permanentno pratio, prikazana su izdanja i tehničke tvorevine, koje su nastale na osnovu njih.
Najatraktivniji su svakako robot koji je ispisao broj 600, u povodu jubilarnog izdanja i model nosača aviona, objavljen u pretprošlom broju ABC tehnike. Uz njih predstavljeno je i sveobuhvatno izdavaštvo HZTK, od raznih priručnika do sveučilišnih udžbenika. Također je predstavljena i ukupna djelatnost Hrvatske zajednice tehničke kulture i Nacionalnog centra za tehničku kulturu u Kraljevici.
Na početku izložbe, predsjednik HZTK-a Ivan Vlainić istaknuo je važnost ovog časopisa spominjući kako je ABC tehnike potaknuo njega i mnoge druge da se počnu baviti tehnikom, a svojom kvalitetom i aktualnošću časopis je uvijek privlačio pozornosti svih zaljubljenika u tehniku, koji su čitajući stjecali mnoga znanja te su ideje za tehničke tvorevine pronalazili upravo u ABC-u koji je pratio i prati najnovije svjetske trendove u tehnici, prenoseći ih na popularan način svojim vjernim čitateljima.
Predsjednik Vlainić istaknuo je važnost ABC tehnike za cijelu vertikalu obrazovanja – od osnovne škole preko srednjih škola do visokoškolskih ustanova i napomenuo da je resorno ministarstvo, cijeneći kvalitetu ABC-a, preporučilo da se koristi u osnovnim i srednjim školama.
Nakon kratkog uvoda predsjednik HZTK-a zamolio je da se prigodnim riječima obrate glavni urednik ABC-a Zoran Kušan, dugogodišnji glavni urednik u mirovini Dubravko Malvić, dugogodišnji autor dr. sc. Zvonimir Jakobović te predstavnici vertikale obrazovanja, autori i profesori – Miljenko Ožura dugogodišnji učitelj ehničke kulture u osnovnoj školi, Zdenko Karaman, dugogodišnji nastavnik u srednjoj školi i dr, sc, Ana Sović, profesorica na FER-u, koji su se kratko osvrnuli na povijest časopisa i istaknuli njegovu veliku vrijednost u prošlim vremenima ali i sada.
Organizatori STE(A)M tjedna bili su Tehnički muzej Nikola Tesla u suradnji sa Školskom knjigom d.d., Hrvatskom zajednicom tehničke kulture i udrugama FabLab i Hrvatsko interdisciplinarno društvo.
Radionice na STE(A)M tjednu bile su namijenjene prvenstveno učenicima osnovnih škola od 4 do 7 razreda, a posjetitelji su mogli prisustvovati i predavanjima o kriptografiji, dronovima, klimi, Faustu Vrančiću, evoluciji Svemira i dr.
Cilj događanja bio je upoznati djecu i odgojno obrazovne djelatnike sa STE(A)M područjem. Radionice su bile koncipirane tako da su djeca učila kroz izravno, neposredno iskustvo, tj. "iz prve ruke", kroz igru i aktivno sudjelovanje u procesu učenja, u interakciji s drugom djecom i voditeljima.