15.04.2016.
Natjecanje je okupilo 30 najuspješnijih učenika s nacionalnih natjecanja školskoj godini 2015./2016. (Hrvatsko otvoreno natjecanje u informatici u organizaciji Hrvatskog saveza informatičara i Državno natjecanje u informatici u organizaciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Agencije za odgoj i obrazovanje, Hrvatske zajednice tehničke kulture i Hrvatskog saveza informatičara), a najuspješniji su bili:
Medalja
|
Ime i prezime
|
Razred
|
Škola
|
ZLATNA MEDALJA
|
DOMAGOJ BRADAČ
|
4
|
XV. gimnazija Zagreb
|
SREBRNA MEDALJA
|
MARIN KIŠIĆ
|
3
|
Prva gimnazija Varaždin
|
BRONČANA MEDALJA
|
VILIM LENDVAJ
|
2
|
XV. gimnazija Zagreb
|
Natjecanje je trajalo pet sati tijekom kojih su natjecatelji rješavali četiri problemska zadatka na algoritamskoj osnovi, te ih kôdirali u programskim jezicima Python, Pascal, C i C++ na Linux platformi.
Zadatke za natjecanje pripremilo je Znanstveno povjerenstvo na čelu s doc. dr. sc. Antom Đerekom. Ostali članovi povjerenstva bili su Ivan Katanić, Frane Kurtović i Gustav Matula. Za provedbu i evaluaciju zaduženi su bili Matej Ferenčević i Aron Bohr, a za organizaciju Alenka Dogan Capan, Alen Spiegl, predsjednik HSIN-a, i Krešimir Malnar, tajnik HSIN-a.
Svim sudionicima HIO 2016 na prigodnoj su svečanosti dodijeljena priznanja, a najuspješnijima diplome, medalje i nagrade koje su im dodijelili članovi Znanstvenog povjerenstva. Također su dodijeljene i zahvalnice svima koji su sudjelovali i pomogli u organizaciji HIO 2016.
Na kraju svečanosti objavljena su imena učenika pozvanih na Izborne pripreme. Jedanaestorica najuspješnijih natjecatelja s HIO 2016 stekla su pravo sudjelovanja na pripremama na kojima će se kroz dva izborna ispita boriti za ulazak u reprezentaciju koja će zastupati Republiku Hrvatsku na međunarodnim informatičkim natjecanjima u 2016. godini - 23. srednjoeuropskoj informatičkoj olimpijadi - CEOI 2016 (Piatra Neamt, Rumunjska, od 18. do 23. srpnja) i 27. međunarodnoj informatičkoj olimpijadi - IOI 2016 (Kazan, Rusija, od 12. do 19. kolovoza).
Potporu ovom tradicionalnom natjecanju pružili su Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu i informatička tvrtka Omega software, dodijelivši vrijedne nagrade najboljim informatičarima.
Ovaj program financira se iz javnih potreba za tehničku kulturu, a pokroviteljstvo i potporu pružaju Hrvatska zajednica tehničke kulture i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske.
Izborne pripreme
Na izbornim pripremama od 11. do 14. travnja 2016. sudjelovalo je deset učenika, pozvanih temeljem rezultata s Hrvatske informatičke olimpijade - HIO 2016, a Domagoj Bradač, Adrian Beker, Vilim Lendvaj i Marin Kišić su kroz dva izborna ispita te uz pribrojane rezultate Hrvatske informatičke olimpijade osvojili najviše bodova te izborili pravo nastupa na:
- 23. srednjoeuropskoj informatičkoj olimpijadi – CEOI 2016, od 18. do 23. srpnja - Piatra Neamt, Rumunjska
- 28. međunarodnoj informatičkoj olimpijadi – IOI 2016, od 12. do 19. kolovoza - Kazan, Rusija
Program Izbornih priprema 2016. kroz četiri je dana obuhvatio stručna predavanja, rješavanje zadataka sa značajnih međunarodnih natjecanja, prijenos iskustava uspješnih sudionika s prethodnih olimpijada i dva izborna ispita (natjecanja).
Prvi je ispit održan u utorak, 12. travnja, a drugi u četvrtak, 14. travnja 2016. u trajanju od po 4 sata. Na svakom su ispitu natjecatelji rješavali po dva originalna zadatka dopuštenim programskim jezicima Python, Pascal, C i C++, a natjecanje se odvijalo na računalima s isključivo Linux operacijskim sustavom.
Zadatke za oba izborna ispita osmislilo je Znanstveno povjerenstvo na čelu s doc. dr. sc. Antom Đerekom, Ostali članovi povjerenstva bili su Ivan Katanić, Frane Kurtović i Gustav Matula.
Za provedbu i evaluaciju zaduženi su bili Matej Ferenčević i Aron Bohr, a za organizaciju Alenka Dogan Capan, Alen Spiegl, dipl. ing., predsjednik HSIN-a, i Krešimir Malnar, tajnik HSIN-a.
Hrvatski savez informatičara Izborne pripreme organizira od 1995. godine. Program se financira iz javnih potreba za tehničku kulturu, a pokroviteljstvo i potporu pružaju Hrvatska zajednica tehničke kulture i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske.