13.05.2010.
Odbor za dodjelu Nagrade "Faust Vrančić" u sastavu: prof. dr. sc. Ante Markotić, predsjednik Odbora te članovi: prof. dr. sc. Igor Čatić, prof. dr. sc. Tonko Ćurko, dr. sc. Alan Labus, Ivica Lovrić, dipl. ing., prof. dr. sc. Bernardin Peroš i Ivanka Roksandić, prof., donio je 17. veljače 2010. godine Odluku o Državnoj nagradi tehničke kulture "Faust Vrančić" za 2009. godinu.
Na svečanoj podjeli Državne nagrade tehničke kulture Faust Vrančić za 2009. godinu 4. svibnja 2010. nagrade dobitnicima uručili ministar znanosti, obrazovanja i športa dr. sc. Radovan Fuchs i prof. dr. sc. Ante Markotić, predsjednik Odbora.
Dobitnik Nagrade Faust Vrančić za 2009. godinu za životno djelo je:
- prof. dr. sc. Josip Milat.
Prof. dr. sc. Josip Milat, profesor emeritus Sveučilišta u Splitu, nagrađuje se za cjelokupni znanstvenoistraživački rad u znanstvenoj i sveučilišnoj nastavi, za unapređivanje i razvitak obrazovanja tehničke kulture i tehničkog stvaralaštva kao i za postignute rezultate i ukupnu djelatnost u razvitku tehničke kulture u Republici Hrvatskoj, čime je dao nemjerljiv doprinos afirmaciji hrvatskih tehničkih znanosti vođenjem istaknutih projekata koji su rezultirali osnivanjem i razvitkom pojedinih studija i fakulteta među kojima su programi različitih tehničkih profila u srednjem i visokom obrazovanju.
Pojedinci – dobitnici Nagrade Faust Vrančić za 2009. su:
- Miroslav Banaj, prof.
- Predrag Brođanac, dipl. ing.
- dr. sc. Bruno Čalić
- Katica Erlih,
- Damir Kosor
- Mladen Marušić, dipl. ing.
- Dragan Milec, dipl. ing.
- Josip Mijatović, nastavnik
- Vinko Šebrek, visoki časnik Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane
- Denis Vincek, dipl. novinar.
Državnom nagradom tehničke kulture Faust Vrančić za pravne osobe nagrađeni su:
- Foto-kino klub "Baranja- film", Beli Manastir
- Jedriličarski klub "Zenta", Split
- OŠ Ivan Kukuljević Sakcinski, Ivanec
- Radio klub "Vidova Gora", Supetar na Braču
- Udruga minijaturista, maketara i igrača stolnih strateških igara "Agram", Zagreb.
Čestitajući laureatima, ministar Fuchs je istaknuo kako je vrijeme u kojemu živimo – vrijeme tehnike.
"Upravo zbog toga hrvatski školski obrazovni sustav treba učenicima omogućiti da usvajaju osnove tehničke kulture. Stoga će se u izradi Nacionalnog kurikuluma više pažnje posvetiti programima tehničke kulture", rekao je ministar i dodao da ova nagrada nije samo veliko priznanje, nego i ohrabrenje za daljnji rad svima onima koji se bave tehničkom kulturom.
Državna nagrada tehničke kulture Faust Vrančić dodjeljuje se od 1992. godine pojedincima, udrugama i drugim pravnim osobama za iznimna postignuća u djelatnosti tehničke kulture. Godišnje se dodjeljuje jedna nagrada za životno djelo, do deset godišnjih nagrada pojedincima i do pet godišnjih nagrada udrugama tehničke kulture, poduzećima i drugim pravnim osobama.
Nagrada se sastoji od novčanog iznosa i povelje. Novčana nagrada za životno djelo iznosi 35.000,00 kuna, a godišnja nagrada iznosi 18.000,00 kuna. Nagrađenim pravnim osobama nagrada se dodjeljuje u obliku povelje.
Nagrada za životno djelo Faust Vrančić dodjeljuje se istaknutim pojedincima za trajan doprinos i ukupnu djelatnost u razvoju tehničke kulture, kao i za iznimne rezultate trajne vrijednosti na unapređivanju i razvoju znanstvenog i tehničkog opismenjivanja te u razvitku tehnologije i tehničkog stvaralaštva u Republici Hrvatskoj i svijetu. Uz to, temelj za dodjelu nagrade jest i djelovanje pojedinca u tehničkoj kulturi u duljem razdoblju, tijekom profesionalne karijere ili dobrovoljnog sudjelovanja u udrugama tehničke kulture te javna prepoznatljivost i priznatost njegovih prinosa.