22.01.2013.
MJESTO I VRIJEME PROVEDBE PROGRAMA:
Radionica će biti organizirana u Nacionalnom centru tehničke kulture (NCTK) u Kraljevici, od 1. do 3. ožujka 2013.
NAČIN I VRIJEME USAVRŠAVANJA:
Voditelji stručnog usavršavanja bit će Boris Počuča i Hrvoje Vrhovski. Program stručnog osposobljavanja izvodi se u obliku radionice kroz teorijsku i praktičnu nastavu. Program traje ukupno 16 školskih sati, u blok satima, kao vikend-radionica od petka popodne (od 17 sati) do nedjelje prijepodne (uključujući ručak). Svaki će polaznik imati svoje radno mjesto te alat koji je potreban za samostalno usvajanje znanja i vještina. Potvrda o stručnom usavršavanju, kojom će polaznik biti osposobljen za samostalno uporabu operativnog sustava Linux, izdat će se nakon preporuke voditelja stručnog usavršavanja.
O OPERATIVNOM SUSTAVU UBUNTU LINUX:
Linux je jedan od najistaknutijih primjera slobodnog softvera i otvorenog koda. Sve leži na otvorenom kodu koji se može slobodno koristiti, modificirati i dijeliti.
Linux je skupno ime za besplatne operativne sustave (iako ima i onih koji nisu besplatni) zasnovane na Linux jezgri. Tvorac ove jezgre je Linus Torvalds koji je, inspiriran Unix-om, stvorio svoj vlastiti operativni sustav i nazvao ga Linuxom. Prva verzija Linux-jezgre objavljena je 1991. godine pod imenom Linux 0.01. Kasnijim razvojem, Linux jezgra se sve više koristi za izradu operativnih sustava, zbog čega danas postoji na stotine različitih distribucija Linux operativnog sustava (Ubuntu, Mandriva, Fedora Open SUSE Red Hat itd.).
Ubuntu je distribucija Linux operativnog sustava slična, Unixu. Ubuntu je nastao kao izvedenica sustava Debian GNU/Linux, koji pak mnoge temeljne komponente preuzima iz projekta GNU i koristi Linux kao jezgru (engl. kernel) operativnog sustava.
Ubuntu je građen od mnogo dijelova koji se nazivaju softverski paketi, a skupljeni su u nekoliko kolekcija softvera, tzv. distribucija koje uz operativni sustav, sadrže i aplikacijski softver za različite namjene. Komponente koje sačinjavaju distribucije Ubuntua pripadaju gotovo u potpunosti slobodnom softveru.
DETALJNA RAZRADA PROGRAMA USAVRŠAVANJA:
1. Instalacija i prvo pokretanje operativnog sustava Ubuntu (frontalni rad, ppt prezentacija, samostalni rad)
Postupna instalacija operativnog sustava Ubuntu kao jedinog operativnog sustava na računala ili instalacija uz Windows operativni sustav.
2. Upoznavanje i prvo podešavanje operativnogsustava Ubuntu (frontalni rad, samostalni rad)
Kretanje u operativnom sustavu Ubuntu, podešavanje osnovnih postavki, rad s mapama, rad s datotekama.
3. Upoznavanje s Ubuntu software centrom (frontalni rad, samostalni rad)
Instalacija i deinstalacija programa potrebnih za izvođenje nastave i rad na Ubuntu operativnom sustavu.
4. Evaluacija
TROŠKOVI STRUČNOG USAVRŠAVANJA - KOTIZACIJA:
Kotizacija uključuje troškove organizacije i korištenja opreme u NCTK. Cijena kotizacije iznosi 380,00 kn.
Rok za prijavu učitelja: do utorka, 26. veljače 2013.
Plaćanje kotizacije: do srijede 27. veljače 2013.
Prijavnicu za radionicu LINUX možete pronaći ovdje.
Ispunjenu prijavnicu molimo dostavite najkasnije do utorka 26. veljače 2013. e-mailom na adresu: biljana.trifunovic@hztk.hr ili faksom na broj: 051/282-420 .
Kotizaciju uplatiti nakon potvrde organizatora o održavanju stručnog usavršavanja na sljedeći žiro-račun: Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zagreb, Dalmatinska 12, otvoren u Zagrebačkoj banci: 2360000-1101559470 poziv na broj: 101 (ne treba upisivati model) s naznakom: "Radionica - LINUX - kotizacija"
Polaznici trebaju donijeti na stručno usavršavanje presliku potvrde o plaćanju kotizacije i pokazati je Voditeljici Centra prije početka programa.
ORGANIZACIJA I TROŠKOVI SMJEŠTAJA I DOLASKA U KRALJEVICU:
Dolazak u Kraljevicu je u vlastitoj organizaciji.
Smještaj u Hotelu „Kraljevica“ nije uključen u kotizaciju već će ga učitelji platiti pri odjavi iz hotela. Dva puna pansiona (od večere u petak do ručka u nedjelju) u dvokrevetnim sobama uz boravišnu pristojbu iznose 439,00 kuna, a u jednokrevetnim sobama 569, 00 kuna.
Smještaj se može platiti gotovinom na recepciji hotela prilikom odjave ili unaprijed preko predračuna (R1) koji glasi na školu ili udrugu s tim da treba ranije nazvati hotel na broj 051/281-250 i tražiti predračun (obavezno pripremiti OIB). Predračun treba tražiti nakon potvrde organizatora o održavanju radionice.
KONTAKT ZA OSTALE INFORMACIJE:
Biljana Trifunović, mob: 091/465-6771 ; e-pošta: biljana.trifunovic@hztk.hr
Hrvoje Vrhovski, mob: 091/518-7906 ; e-pošta: hrvoje.vrhovski@hztk.hr
NAPOMENE:
- Radionica će se održati ukoliko bude najmanje 10 prijavljenih učitelja.
- U radionici može sudjelovati najviše 20 učitelja.
- Ukoliko ostane mjesta, u radionici mogu sudjelovati i ostale fizičke osobe
- U slučaju otkazivanja radionice nakon potvrde organizatora o održavanju radionice (nakon 27. veljače 2013.), Hrvatska zajednica tehničke kulture zadržava 30 % uplaćene kotizacije.