Korisne informacije dostupne putem interneta

16.03.2011.

Na internetskim stranicama Ureda za udruge Vlade RH, Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva i Hrvatske zajednice tehničke kulture mogu se naći brojne zanimljive i korisne informacije.

1) Internetska stranica Ureda za udruge

Na internetskoj stranici Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske ističemo mapu Publikacije i časopisi na kojoj možete pronaći sljedeće publikacije: Darivati bez oporezivanja, Gospodarske djelatnosti neprofitnih organizacija, Europski fondovi za organizacije civilnog društva u Hrvatskoj: zbornik uspješno provedenih projekata financiranih sredstvima Europske unije, Pokreni se - Iskustva održivog socijalnog poduzetništva u Hrvatskoj, Pokretanje zajednice: kako uključiti građane u projekte na lokalnoj razini, Priručnik za upravljanje nevladinim organizacijama, uz dodatak -Principi dobrog upravljanja za organizacije civilnoga društva u Hrvatskoj, Upitnik za procjenu organizacijskih kapaciteta – Vodič za izradu organizacijskih kapaciteta

U mapi Najčešća pitanja možete naći odgovore na pitanja o osnivanju i vođenje udruge, gospodarskoj djelatnosti, imovini udruge, računovodstvo udruga, prijava promjena i prestanak djelovanja, nadzor nad radom i zabrana djelovanja. Korisno je pogledati prezentaciju Ivane Jakir Bajo iz Ministarstva financija  i prezentacija dr.sc. Marije Zuber iz časopisa „Računovodstvo i financije“.

Osim toga, Ured za udruge nudi informacije o natječajima i novostima koje uključuju najave događanja koje bi mogle biti zanimljive neprofitnim organizacijama, stoga preporučamo da je pogledate jednom tjedno ili barem svaki drugi tjedan.

2) Internetska stranica Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva

Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva (u daljnjem tekstu: Zaklada) od svoga osnutka radi na više projekata kojima je cilj prikupiti i podijeliti stručna znanja i informacije koji su važni za jačanje sposobnosti i razvoj organizacija civilnoga društva.Aktivnosti koje s tom svrhom poduzima Nacionalna zaklade jesu: izdavanje stručno-popularnog časopisa "Civilno društvo", izdavanje stručnih knjiga, priručnika i istraživanja te elektroničkih biltena vezanih uz civilno društvo, izgradnja fonda stručne knjižnice, prikupljanje i obradu knjižnične građe vezane uz organizacije civilnoga društva i izgradnja fonda digitalne zbirke knjiga objavljenih u elektroničkom obliku.

2.a)  E-novine "Civilno društvo".

Neki od zanimljivih članaka koji su pripremili suradnici Zaklade u E-novinama jesu: Volonterstvom do diplome? (br. 4/2011.), Društveni marketing – Savjeti za PR udruge ((br. 4/2011.), Znanje bez granica – Udruga P.O.I.N.T. (br. 1/2011.), Suradnja - Međunarodni skupovi još bliži (br. 1/2011.), E-knjiga: Socijalna ekonomija u EU ((br. 7/2010.),

Samofinanciranje udruga i socijalno poduzetništvo obrađuje se kroz nekoliko primjera: Patuljci iz creskih legendi (br. 2/2011.), Pokreni svoj biznis (br. 1/2011.), Eko-turistička agencija Zlatna Greda d.o.o. (br. 9/2010.), Mirovni rokovnik (br. 8/2010.), Računovodstveni servis (br. 7/2010.), Socijalni poduzetnici (br. 2/2010.)…

Udrugama tehničke kulture preporučamo da povremeno (jednom do dva puta mjesečno) pogledaju ovu stranicu.

2.b) Časopis Civilno društvo

Iz časopisa izdvajamo sljedeće članke: Nije svaki honorarni rad autorsko djelo (br. 23), Što je Registar neprofitnih organizacija (br. 21)…

2.c) Digitalna knjižnica Zaklade

U digitalnoj knjižnici Zaklade možete pronaći više od 40 publikacija među kojima izdvajamo: Kako pokrenuti lokalne izvore potpore, Kako komunicirati s lokalnim medijima, Pokretanje zajednice, Udruge u očima javnosti, Umijeće doniranja, Komentar Zakona o udrugama, Pravni okvir za djelovanje nevladinih organizacija koje u RH obavljaju djelatnosti od javnog interesa, Priručnik o pravno, poreznom i carinskom sustavu za neprofitne organizacije u RH, Principi dobrog upravljanja za organizacije civilnog društva u Hrvatskoj, Priručnik za dobro upravljanje nevladinim organizacijama…

3) Internetska stranica Civilno društvo

Na internetskoj stranici Civilno društvo posebno ističemo Pojmovnik u kojem se nudi objašnjenje pojmova kao što su: aktivno građanstvo, altruizam, filantropija, građanstvo, lobiranje, socijalna isključenost, socijalno partnerstvo, suradnja i partnerstvo, treći sektor, udruga i zagovaranje.

4) Internetska stranica Hrvatske zajednice tehničke kulture


Na stranici možete naći sve osnovne dokumente o tehničkoj kulturi (izbornik O nama/Dokumenti). Na stranici Savjeti za članice HZTK objašnjen je Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima, novosti za udruge, često postavljena pitanja i nejasnoće, navedene su korisne internetske stranice i dokumenti i drugo.

Ističemo i mapu Katalog informacija s pripadajućim dokumentima. HZTK, kao i nacionalni savezi tehničke kulture i zajednice tehničke kulture, temeljem Zakona o pravu na pristup informacijama („Narodne novine“ br. 172/03 i 144/10) trebaju voditi Katalog informacija jer su to“pravne osobe čiji su programi ili djelovanje zakonom utvrđeni kao javni interes te se u cijelosti ili djelomično financiraju iz državnog proračuna ili iz proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave…“

Katalog izdanja HZTK i način pretplate na ABC tehnike možete pronaći u izborniku O nama/Izdavačka djelatnost.

Osim toga, internetska stranica HZTK nudi detaljne podatke o natjecanju mladih tehničara, Robokupu, natječajima koji bi mogli zanimati udruge tehničke kulture i drugo.

5) Internetska stranica Projekti ABC tehnike

Projekti abc-tehnike(www.abc-tehnike.hr) sadrže detaljno opisane i ilustrirane praktične upute koje čitatelju omogućavaju izradu različitih stvari, primjerice svjetiljki, robota, ukrasnih predmeta, maketa itd. Ova stranica namijenjena je svim zaljubljenicima u tehniku.

vrh stranice