Europski tjedan programiranja i online natjecanja u informatici

04.11.2020.

Od 10. do 25. listopada 2020. održao se, po osmi put  Europski tjedan programiranja. Ova inicijativa pokrenuta je 2013. godine a prošle je godine diljem Europe organizirano preko 70 tisuća događaja. I u ovoj školskoj godini Hrvatski savez informatičara organizira popularna online natjecanja: Hrvatsko otvoreno natjecanje u informatici i Hrvatsku Logo Ligu.
Glavna je zamisao učiniti programiranje transparentnijim, demistificirati povezane vještine i okupiti motivirane ljude u zajedničkom učenju. Programiranjem je moguće oživjeti ideje, stvarati i graditi stvari koje će druge obradovati. Programiranje je prisutno svugdje i od temeljne je važnosti za razumijevanje hiperpovezanog svijeta. Hrvatski savez informatičara ove je godine organizirao tri predavanja na daljinu na kojima je putem Zooma sudjelovalo 69 učenika osnovnih i srednjih škola.

Na predavanju „Python za znatiželjne“ predavača Nikole Dmitrović, prof. savjetnik, XV. gimnazija Zagreb, sudjelovalo je 18 sudionika koji su upoznali osnove programiranja, te osnove programskog jezika Python kroz osmišljavanje rješenja za zadane algoritamske probleme. Također su imali prilike upoznati evaluatorski sustav evaluator.hsin.hr koji će im pomoći u rješavanju natjecateljskih problema s raznih razina informatičkih natjecanja. Sudionici su aktivno sudjelovali u predavanju postavljajući pitanja i nudeći svoja rješenja za postavljene probleme.


Predavanje „Uvod u kvantna računala“predavača Dine Šantla, okupilo je 19 slušatelja, učenika viših razreda osnovnih škola i srednjih škola. Osnovne teme na predavanju bile su osnovne arhitekture klasičnih računala, usporedba klasičnih i kvantnih računala te izvedba kvantnih računala.
Na ovom su predavanju sudionici imali prilike naučiti osnovne elemente kvantnog računala, dobiti pregled metoda kako programirati kvantna računala, usporediti klasična računala i kvantna računala, dobiti dojam što je to kvantna fizika te biti spreman na nove kvantne tehnologije.
Priroda teme je takva da se ne može često susresti u svakodnevnom životu, pa je zbog toga bila zanimljiva polaznicima. U kratkom vremenu dotaklo se puno različitih tema, što je što je pomoglo da sudionici steknu dojam što je i kako radi kvantno računalo.

Predavanje "Umjetna inteligencija: koliko je računalo pametno?" predavač dr. sc. Adrian Satja Kurdija, bilo je popularno-znanstveno predavanje u kojemu je predavač pokušao mlađim slušateljima (uglavnom srednjoškolcima) približiti umjetnu inteligenciju, njezine mogućnosti i pozadinu, način njezina razvoja. Predavanje je pobudilo velik interes i sudjelovala su 32 slušatelja. Neka od pitanja o kojima je bilo riječi su sljedeća: Što sve mogu današnji roboti i kako su to naučili? Kako računalo igra šah? Je li računalu lakše pobijediti šahovskog velemajstora ili prepoznati što je na slici? Kako "radi" umjetna inteligencija? Može li računalo napisati roman? Razumije li računalo ono što čini? Hoće li ikada dosegnuti ljudsku inteligenciju i koji test mora proći da bi to dokazalo? Na kraju predavanja spomenuti su i neki filozofski problemi vezani za umjetnu inteligenciju. Zbog online prirode predavanja, interakcija sa slušateljima bila je ograničena, ali nekoliko njih pokazalo je interes odgovarajući na postavljena pitanja. Sudeći po povratnim informacijama, predavanje je bilo zanimljivo i slušatelji su bili zadovoljni.

Osim ovih predavanja koja je u sklopu EU Code Weeka organizirao i proveo HSIN, financijski je podržano održavanje još tri događanja u udrugama članicama. Društvo informatičara Pula održalo je tri odvojene radionice za učenike u OŠ Juršići te OŠ Marčana. U OŠ Juršići sudjelovali su učenici kombiniranog razrednog odjeljenja, 3. i 4. razred, 13 učenika. U OŠ Marčana održane su dvije radionice, jedna za učenike 2., 9 učenika i jedna za učenike 3. razreda, 12 učenika. Učenici su uz pomoć učiteljice informatike izrađivali svoje prve programe rješavajući tečaj na web stranici studio.code.org Kodiraj s Annom i Elsom.
Društvo pedagoga tehničke kulture i informatike Velika Gorica održalo je pet radionica u dvije velikogoričke škole, OŠ Nikole Hribara i OŠ Eugena Kumičića, u kojima je sudjelovalo oko stotinu učenika petih razreda. Učenici su se upoznali s algoritamskim načinom razmišljanja na jednostavan način kroz igru i zabavu. Koristeći tehniku povuci i spusti učenici su naučili osnove programskih jezika, kao što su naredbe ponavljanja, uvjeti i petlje. Krapinski informatički klub održao je radionicu „Web aplikacije“ tijekom koje su polaznici naučili kako izraditi jednostavnu web aplikaciju uporabom MVC-a (povezanu s bazom podataka). Dio učenika radio je u učionici na računalima, dok su se ostali predavanju priključili online, uporabom Zooma. Provedba natjecanja prilagođena je epidemiološkoj situaciji u kojoj se nalazimo ali vjerujemo da će i u ovim okolnostima natjecanje svim sudionicima poslužiti za stjecanje novih znanja i vještina.

Prvo kolo Hrvatskog otvorenog natjecanja u informatici (od ukupno šest planiranih) održano je 17. listopada i okupilo je 345 natjecatelja iz 41 udruge i škole. Natjecanje se sastojalo od trosatnog rješavanja sedam zadataka u programskim jezicima Python, Pascal, C/C++ i Java a natjecatelji su se natjecali većinom iz svojih domova. Najuspješniji natjecatelj ovog kola je Patrick Pavić iz XV. gimnazije iz Zagreba.

Prvo kolo Hrvatske Logo Lige održano je od 16. do 26. listopada. Ovo natjecanje u programiranju u programskom jeziku Logo provodi se kroz šest kola tijekom školske godine i na njemu mogu sudjelovati svi učenici osnovnih škola Republike Hrvatske. U ovoj je školskoj godini natjecateljima omogućeno natjecanje uživo (u prostorijama škole/kluba/udruge) ili na daljinu.

Na ovom kolu HLL sudjelovalo je 149 natjecatelja iz 28 ekipa, a najuspješniji je bio Fran Škarica iz OŠ Antuna Gustava Matoša iz Zagreba.
vrh stranice