19.03.2014.
Temeljem članka 31. Odluke o ustanovljenju javnih priznanja Hrvatske zajednice tehničke kulture i javnog raspisa te prijedloga Odbora za dodjelu javnih priznanja, počasnih zvanja i Nagradu Hrvatske zajednice tehničke kulture, na 17. sjednici održanoj 14. ožujka 2014. u Zagrebu, Izvršni odbor Hrvatske zajednice tehničke kulture donio je Odluku o dodjeli javnih priznanja, počasnih zvanja i Nagrade Hrvatske zajednice tehničke kulture za 2013. godinu.
I. NAGRADU ZA ŽIVOTNO DJELO dobio je:
ANTUN RADONIĆ, uzorni stručnjak i muzejski djelatnik, rođen je 2. svibnja 1951. godine u Korčuli, gdje je završio osmogodišnju školu i gimnaziju. Studirao je fiziku na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu. Od 1972. godine zaposlenik je Tehničkog muzeja u Zagrebu, na mjestu voditelja Planetarija s astronomijom i astronautikom.
Uz rad u muzejskoj struci Antun Radonić iskazao je veliku i raznovrsnu aktivnost i u raznim društvenim udrugama. Dugi niz godina bio je aktivni član "Astronomsko-astronautičkog društva Zagreb", "Aerokluba Zagreb", "Balon-kluba Zagreb", "Akademskog zbora Ivan Goran Kovačić" i "Hrvatskog planinarskog društva Zagreb-matica". Bio je član predsjedništva Hrvatskog astronautičkog i raketnog saveza, u kojem je i dalje aktivan.
Za svoj uspješni rad na popularizaciji znanosti i tehnike Antun Radonić je primio niz zahvala i ostalih priznanja od kojih se ističe: „ Godišnja nagrada Hrvatske zajednice tehničke kulture“ za 1997. godinu.
Tijekom svog cjelokupnog dosadašnjeg rada u Tehničkom muzeju istakao se u obavljanju poslova kao što su: više od 16.000 stručnih vodstava za grupne posjetitelje svih uzrasta i dobi u planetariju Tehničkoga muzeja, više od 800 javnih predavanja za građanstvo koja su obuhvaćala teme iz područja astronomije, astronautike i zrakoplovstva. Održao je više od 100 javnih predavanja širom Hrvatske. U segmentu publicističke djelatnosti iskazao se je s više od 200 objavljenih članaka u časopisima "Čovjek i svemir", "Priroda" i "ABC tehnike".
U sklopu svojeg djelovanja sudjelovao je u više od 600 emisija na postajama Hrvatskog radija i 100 emisija Hrvatske televizije, u kojima je imao zapažena izlaganja i komentare. Surađivao je i s drugim radio-postajama u nizu gradova Hrvatske. Najzapaženiji je kao stalni suradnik u redovitoj tjednoj emisiji "Andromeda" Drugog programa Hrvatskog radija. U toj dvosatnoj emisiji "u živo" dosad je nastupio više od 500 puta.
Antun Radonić je 2013. g. navršio 40. godina svog plodnog rada u Tehničkom muzeju. Vrlo je cijenjen i uvažen stručnjak koji je ne samo za muzejsku djelatnost u Gradu Zagrebu i Hrvatskoj nego i za cijelu kulturnu, tehničku i znanstvenu scenu neprocjenjiv dio. On se u sklopu svojeg dugogodišnjeg rada i djelovanja iskazao kao veliki stručnjak i iznimna osoba djelujući unutar svojeg matičnog muzeja ali i kao aktivni član unutar drugih djelatnosti i segmenata kulture, tehničke kulture i znanosti. Istaknuo se i kao vrlo bitan promotor astronomije i astronautike, koji je svojim predavanjima poticao a i danas potiče ljubav prema prirodnim i tehničkim znanostima ne samo kod djece i mladih nego i budućih znanstvenika, inženjera i tehničkih inovatora. Na tim područjima Ante Radonić svrstao se među najistaknutije popularizatore kao i jedan od vrhunskih poznavalaca te tematike u našoj zemlji.
II. GODIŠNJU NAGRADU ZA 2013. godinu dobili su:
MARICA BERDIK, magistrica biotehničkih znanosti iz Zagreba, ravnateljica Poljoprivredne škole u Zagrebu, predsjednica Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva, članica Izvršnog odbora Hrvatske zajednice tehničke kulture i dugogodišnja članica Državnog povjerenstva za provedbu Državnih smotri učeničkih zadruga. Osnivačica je učeničke zadruge „Pušlek „ te mentorica niza projekata. 2013. godina značajna je za Hrvatsku udrugu učeničkog zadrugarstva koja je je na čelu sa predsjednicom Maricom Berdik, uspjela nastaviti kontinuitet održavanja Državnih smotri, tako da je 25. jubilarna smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske u 2013. održana po prvi puta bez financijske podrške Agencije za odgoj i obrazovanje. Gospođa Berdik izborila je da se 26. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske vrati u katalog natjecanja i smotri učenika osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske u 2014. godini, što je za učeničko zadrugarstvo od velikog značaja. U istoj godini pod njenim vodstvom održana je: „Prva ljetna škola učeničkog zadrugarstva“, osnovano je 30 novih učeničkih zadruga, 13 županijskih i regionalnih stručnih skupova i 22 kreativne radionice. Ovako velik broj učeničkih zadruga i provedba svih navedenih programa, zasigurno su rezultat dobre organizacije rada i provedbe programskih aktivnosti Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva, za koji je zaslužna predsjednica Marica Berdik.
MLADEN BEUK, diplomirani inženjer prometa i inženjer strojarstva iz Čakovca, učitelj tehničke kulture u Osnovnoj školi “ I.G.Kovačić „ Sveti Juraj na Bregu, predsjednik je Nadzornog odbora Društva pedagoga tehničke kulture Međimurske županije. Gospodin Beuk istaknuo se u svom radu s učenicima u raznim područjima tehnike i sudjelovanjem na županijskim i državnim natjecanjima iz područja: robotike, robotskih kolica, prometne tehnike, strojarstva, konstrukcija, modelarstva i elektronike. U radu društva istaknuo se sudjelovanjem u provođenju natjecanja mladih tehničara, prometnoj preventivi kroz osposobljavanje učenika-biciklista i članova školskih prometnih jedinica.
JASMINKA GERIN, učiteljica je tehničke kulture i informatike iz Siska, po struci diplomirani inženjer metalurgije, tajnica Udruge pedagoga tehničke kulture, te članica Nadzornog odbora Zajednice tehničke kulture grada Siska. Za izvanredan i kontinuiran petnaestogodišnji doprinos razvoju tehničke kulture u osnovnoj školi, odlične rezultate na natjecanjima mladih tehničara u robotici,elektronici i strojarstvu, pedagoški i stručni rad u tehničkoj kulturi i informatici te doprinos u organizaciji tehničkih smotri i natjecanja, i značajan stručni rad u Udruzi pedagoga tehničke kulture Sisak. U 2013. godini, gospođa Gerin imala je najviše uspjeha u području robotike te u pripremama robotike za školsko, županijsko i državno natjecanje. Tijekom iste godine sudjelovala je s učenicima iz škole i Centra tehničke kulture Sisak na Robokupu, u tehničkom odboru i u ocjenjivačkim povjerenstvima.
HRVOJE SREĆKO MATANOVIĆ, elektrotehničar iz Zadra . Aktivni je član i predsjednik radio kluba Zadar u kojem pomaže oko organizacije državnog natjecanja. Izdvojimo da se 1991. godine priključio Sigurnosno obavještajnoj agenciji te je tijekom domovinskog rata pokazao veliku humanitarnu volju te pomagao uspostavljanju veza za potrebe civila. U 2013. godini organizirao je i vodio niz tečajeva za učenike osnovnih i srednjih škola a od njih je 20 steklo status radio operatora“ P“ kategorije. Kroz klub pa sve do danas kroz tečajeve koje je vodio prošlo je više od 280 članova.
STJEPAN ŠALKOVIĆ, profesor informatike iz Krapine zaposlen u Srednjoj školi Krapina, predsjednik je Krapinskog informatičkog kluba KRIK. U 2013. godini istaknuo se kao izvrstan mentor učenicima za rad na mobilnoj aplikaciji, rad s učenicima i mentorstvo na natjecanjima iz informatike, vođenje tima na Hrvatskom otvorenom natjecanju iz informatike, organizacija i voditeljstvo Zimske škole informatike Krapina 2013., edukacija nastavnika, i promidžba tehničkih znanosti a naročito programiranja te suradništvo u projektu Implementacija novih kurikuluma- predmet : računalstvo.
BLAŽ PITON, umirovljenik iz Fažane, predsjednik Nadzornog odbora“ Društvo inovatora Pula“. Ovaj istaknuti inovator iza sebe njeguje dugi rad, prvi prijavljeni patent bio je : „Uređaj za dizanje ribarskih mreža iz mora“ te mu je 1994. priznat patent na Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo. Za ovaj patent na sajmovima je nagrađivan zlatnim i srebrnim odličjima. Od ostalih prijavljenih patenata sa kojima je sudjelovao na domaćim i međunarodnim sajmovima inovacija dobio je niz medalja i odličja a 6 ih je priznato u Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo. Tijekom 2013. godine imao je dvije prijave patenata i dvije prijave za zaštitu obličja te očekuje nove rezultate na domaćim i međunarodnim izložbama. Poseban doprinos u 2013. godini dao je organiziranjem posebne izložbe svih svojih inovacija sa Savezom udruga Istarske županije i općinom Fažana. Po broju prijavljenih inovacija svrstao se u najuspješnije inovatore na istarskom području.
ZLATKO TOT, umirovljenik iz Osijeka, predsjednik Moto- nautičkog kluba "Drava" iz Osijeka i predsjednik Aerokluba Osijeka.
U 2013. godini gospodin Tot uspio je dobiti koncesiju na zimsku luku i dobiti klub koji u njoj ima 450 privezišta za čamce i sidrište za veliki brod. Na čelu s gospodinom Zlatkom Totom uspješno je organizirana 12. tradicionalna Regata čamaca od Osijeka do Aljmaša, sa preko sto čamaca sudionika. Napomenimo da su pod rukovodećim mjestom gospodina Tota, u prošloj godini otplaćeni svi dugovi kluba koji je bio pod stečajem zbog velikog milijunskog duga, kao i da je avion koji nije bio ispravan, nakon generalnog popravka dobio dozvolu a isto tako aerodrom koncesiju. Za sve gore ostvareno trebalo je utrošiti puno vremena i znanja da se očuva tradicija i uspješnost klubova koji su zbog atraktivnih lokacija kluba bili na meti privatnika a za to je zaslužan isključivo gospodin Zlatko Tot.
III. POVELJU Hrvatske zajednice tehničke kulture dobili su:
HRVATSKA UDRUGA VOJNIH MINIJATURISTA, iz Zagreba, maketarsko-modelarska udruga čiji članovi redovito sudjeluju na nekoliko desetaka maketarskih i modelarskih smotri, izložbi i natjecanja u Republici Hrvatskoj i inozemstvu na kojima postižu izvrsne rezultate te posebne nagrade i priznanja. U sklopu istih vrše promociju tehničke kulture te promoviraju Grad Zagreb kao i Republiku Hrvatsku. Na taj način vrše jačanje međunarodne suradnje među maketarsko – modelarskim udrugama i klubovima. U 2013. godini mogu se pohvaliti nizom izložbi i natjecanja van Hrvatske ; Austrija, Mađarska, Slovenija kao i u našoj zemlji ; Susret željezničkih modelara –Zagreb, Izložba i Otvoreni dani HUVM – Zagreb, Kup Zagreb, Dani tehničke kulture – Zagreb i Kup Varteks .
KLUB MLADIH TEHNIČARA Krapinsko- zagorske županije iz Pregrade, u području prometne kulture i tehnike, prometnog odgoja, upravljanje vozilima, aktivnosti djece i mladeži u tehnici i informatici. Ova udruga svojim kontinuiranim višegodišnjim radom osposobljava mlade za natjecanja mladih tehničara kako školske tako i županijske razine . Također, pripremali su učenike i za državna natjecanja na kojima su mladi postizali prestižne rezultate. Tijekom 2013. godine mladi tehničari pripremani su i sudjelovali na Natjecanju mladih tehničara u Primoštenu, proveli su edukaciju učenika petih razreda za sigurno sudjelovanje u prometu. Posebno su pripremali učenike za školska i županijska natjecanja kao i za akciju „Sigurno u prometu“ na kojoj su postigli izvanredne rezultate. Ovaj klub nastavlja i dalje rad s mladim tehničarima i u području automatike, modelarstva, orijentacije i komunikacije.
Osnovna škola “ANTE STARČEVIĆ” iz Rešetara. Za 45. godina osnutka KMT-a te višegodišnje domaćinstvo natjecanja mladih tehničara. Razvoj i promicanje tehničke kulture i informatike na način da škola organizira i potiče izvannastavne i izvanškolske aktivnosti tehničkog područja kao i uspješna višegodišnja organizacija županijskih natjecanja mladih tehničara. U 2013. godini pod vodstvom škole organizirano je: Županijsko natjecanje mladih tehničara, Dani tehničke kulture – Nova Gradiška, Predavanje i prezentacija na temu „Prometna preventiva“, Izložba fotografija i uvođenje E-dnevnika za učenike razredne nastave.
IV. POČASNO ZVANJE INSTRUKTOR-SAVJETNIK dodjeljuje se:
IVI GRGIĆU, profesoru Politehnike, iz Osijeka, zaposlenog na Pedagoškom fakultetu u Osijeku, dopredsjednik i tajnik Društva Pedagoga tehničke kulture Osijek. Gospodin Ivo Grgić već dugi niz godina aktivno i predano sudjeluje sa mladima na školskim, županijskim i državnim natjecanjima i smotrama radova iz tehničke kulture iz područja ; graditeljstva, prometa, elektronike, elektrotehnike i strojarstva koji su pod njegovim stručnim vodstvom osvojili niz nagrada.
ZLATKU CESARU, inženjer strojarstva, iz Varaždina, zaposlen na mjestu učitelja tehničke kulture u Osnovnoj školi Beletinec u Varaždinu. Zbog kontinuiranog rada na širenju tehničke kulture među učenicima u osnovnim školama na području fotografije i raketnog modelarstva. Vrlo je aktivan u Društvu pedagoga Varaždin i Foto klubu , čiji je član. Mnogi njegovi učenici aktivni su polaznici radionica i tečajeva u navedenim i nekim drugim udrugama tehničke kulture. Uspješno je organizirao nekoliko radionica u svojoj školi a za članove Društva pedagoga tehničke kulture održao je predavanje iz raketne tehnike. Tijekom dosadašnjeg djelovanja s učenicima njegovao je elektrotehniku, robotiku, prometnu tehniku, fotografiju i raketno modelarstvo koji su na državnim natjecanjima osvojili 2 nagrade iz foto tehnike i 3 iz raketnog modelarstva.
V. POČASNO ZVANJE MENTOR – SAVJETNIK dodjeljuje se:
VLADI VRANJEŠU, profesoru Proizvodno- tehničkog obrazovanja iz Osijeka, zaposlen na mjestu učitelja tehničke kulture i informatike u Osnovnoj školi Frana Krste Frankopana u Osijeku, član Društva pedagoga tehničke kulture Osijek i član Županijskog povjerenstva za provedbu natjecanja iz informatike i tehničke kulture i mentor učiteljima pripravnicima za polaganje stručnog ispita iz tehničke kulture. Za područje prometa i zrakoplovnog modelarstva za kontinuirani višegodišnji rad i mentorstvo mladima sa kojima je sudjelovao na Državnim natjecanjima mladih tehničara gdje su učenici osvojili 1. i 3. mjesto u području graditeljstva i aviomodelarstva.
U Zagrebu, 14. ožujka 2014.